Επίσκεψη συγγραφέα Τζένης Κουτσοδημητροπούλου

Ξεχωριστή εμπειρία για τα παιδιά μας σήμερα, η γνωριμία τους με τη συγγραφέα κ. Τζένη Κουτσοδημητροπούλου,  η οποία επισκέφθηκε το νηπιαγωγείο μας, ύστερα από πρόσκληση του Συλλόγου Διδασκόντων του Νηπιαγωγείου μας και άλλων Νηπιαγωγείων της περιοχής μας.

,  .jpg Η συγγραφέας παρουσίασε στα παιδιά το βιβλίο “Ο Μπερτ χάνει τη φωνή του”, μια ιστορία για την αντιμετώπιση του εκφοβισμού, που περνά πολλά νοήματα στα παιδιά με απλό τρόπο, στα πλαίσια των δράσεων που αναπτύσσουμε αυτήν την εβδομάδα στο νηπιαγωγείο σχετικά με τη σχολική βία και τον εκφοβισμό.
.jpg
Αφού παρουσιάστηκε το βιβλίο στα παιδιά, έπαιξαν παιχνίδι με το ζάρι των συναισθημάτων και με σαπουνόφουσκες. Έφτιαξαν και μάσκα με το Μπερτ, το γάιδαρο- πρωταγωνιστή του βιβλίου.
.jpg

Τέλος, αποχαιρετίσαμε την κα. Τζένη και την ευχαριστήσαμε, χαρίζοντάς της όμορφες ζωγραφιές και δώρο από το Σύλλογο Γονέων του σχολείου μας κι εκείνη έγραψε όμορφες αφιερώσεις στα βιβλία μας!