Διαγωνισμός Ανοιχτών Τεχνολογιών στην Εκπαίδευση

λήψης

“Μετακινούμαι και φροντίζω τη γη μας να μη βρωμίζω” είναι ο τίτλος της πρότασής μας για τη συμμετοχή του σχολείου στον 5ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ανοιχτών Τεχνολογιών. Η θεματική του διαγωνισμού κατά το σχολικό έτος 2022-2023 επικεντρώνεται στη θεματική ενότητα της Πράσινης Οικονομίας που θα είναι Ανοιχτή και Ίση για όλους. Θέσαμε ως στόχους του έργου μας:

• Να αντιληφθούν τα παιδιά τη συμβολή των μέσων μεταφοράς στη μετακίνηση των ανθρώπων
  • Να αποκτήσουν θετικές στάσεις και συμπεριφορές για περιβάλλον
  • Να αντιλαμβάνονται την αλληλεπίδραση του περιβάλλοντος με τις δραστηριότητες του ανθρώπου
  • Να αποκτήσουν δεξιότητες:
  • Κριτικής και δημιουργικής σκέψης
  • Λήψης αποφάσεων
  • Επιλογής και προγραμματισμού δράσεων για την επίλυση ενός περιβαλλοντικού ζητήματος
  • Να κωδικοποιήσουν διαδρομές και να προγραμματίζουν το ρομπότ
  • Να χρησιμοποιούν διάφορα λογισμικά

Η πρόταση της ομάδας μας αξιολογήθηκε και θα συμμετέχει στην 2η φάση του Διαγωνισμού Ανοιχτών Τεχνολογιών στην Εκπαίδευση μαζί με περίπου 150 άλλα σχολεία από όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης (η σχετική λίστα είναι διαθέσιμη εδώ: https://openedtech.ellak.gr/2ndphase-2023/ )

Το σχολείο θα παραλάβει εντελώς δωρεάν τον  εξοπλισμό που είχε αιτηθεί για την οργάνωση των δραστηριοτήτων:

• το ρομποτάκι edison

edisonv2.0 robot edpack1 grobo