ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ: Δημιουργώ και καινοτομώ- δημιουργική σκέψη και καινοτομία. ΥΠΟΘΕΜΑΤΙΚΗ: STEM / εκπαιδευτική ρομποτική ΤΙΤΛΟΣ: STE(A)M και εκπαιδευτική ρομποτική μέσα από τον κύκλο του νερού και την υδροδυναμική.

Δεξιότητες στόχευσης του εργαστηρίου Σκοπός είναι να έρθουν σε επαφή οι μαθητές/-ήτριες του Νηπιαγωγείου και της πρώτης τάξης του Δημοτικού Σχολείου με θέματα που αφορούν την επιστήμη, τα μαθηματικά, τη μηχανική και την τεχνολογία. Να κατανοήσουν τα χαρακτηριστικά της μάθησης μέσα από τον προβληματισμό, να σχεδιάσουν και να αναπτύξουν ένα πρόγραμμα, να εξασκηθούν στον αλγοριθμικό τρόπο σκέψης, να αναπτύξουν δεξιότητες προσανατολισμού και μέτρησης αποστάσεων και να αναζητήσουν λύσεις σε καθημερινά προβλήματα, όπως ο κύκλος του νερού και η υδροδυναμική.

Δραστηριότητες:

Δραματοποίηση του κύκλου του νερού με το τραγούδι “από πού είσαι ποταμάκι”

11

Παιχνίδι στον υπολογιστή για τον κύκλο του νερού.

2

Ζωγραφική εικόνων του κύκλου του νερού με το tuxpaint.

8109

Προγραμματισμός με εντολές κίνησης πρώτα βιωματικά και στη συνέχεια με το προγραμματιζόμενο παιχνίδι-ρομπότ Bee-bot.