Πάμε σχολείο, προς…μαθητές

Αγαπημένα μας παιδιά, ήρθε η ώρα που θα συναντηθούμε πάλι στις τάξεις μας. Ίσως λίγο διαφορετικά από ότι ξέραμε. Δεν πειράζει εμείς ξέρουμε να παίζουμε τα παιχνίδια με πολλούς τρόπους. Ας θυμηθούμε μερικές οδηγίες:

Πλένουμε τακτικά τα χέρια μας.

Βάζουμε αντισηπτικό κάθε φορά που μπαίνουμε ή βγαίνουμε από την τάξη ή αλλάζουμε δραστηριότητα.

Αν θέλουμε φοράμε μάσκα.

Βήχουμε και φτερνιζόμαστε στην αγκαλιά μας. Έχουμε  πάντα μαζί  μας καθαρό χαρτομάντιλο, αν το χρησιμοποιήσουμε, το πετάμε στο καλάθι

Αν νιώσουμε αδιαθεσία (δέκατα, πονόλαιμο, καταρροή, αλλεργικό βήχα ή φτάρνισμα, διάρροια, έντονο πονοκέφαλο ή οξύ πόνο στην κοιλιά), μένουμε σπίτι.

Αποφεύγουμε επαφή με τα μάτια, τη μύτη, το στόμα, δεν βάζουμε αντικείμενα στο στόμα.

Κρατάμε τις αποστάσεις ασφαλείας από τους συμμαθητές και τις δασκάλες μας. Είμαστε ευγενικοί,χαιρετάμε, παίζουμε με τους φίλους μας, αλλά με διαφορετικό τρόπο.

Οδηγίες και ενημέρωση γονέων:   “ΠΑΜΕ ΣΧΟΛΕΙΟ”

Επιμέλεια: Πόπη Χατζηαντωνάκη