Λαχανόκηπος στο Νηπιαγωγείο

Όπως κάθε χρόνο , έτσι και φέτος ξεκινήσαμε τον λαχανόκηπο στην αυλή του σχολείου μας.Αφορμή δόθηκε με τα καρότα και τα ρόδια που έφερε η Δέσποινα στο σχολείο. Την άλλη μέρα ήρθε το μαρουλάκι και το λάχανο και η σαλάτα δεν άργησε να γίνει.

CIMG0029

CIMG0032

Τι μαγικά κάνει η κυρία Νίνα και γίνεται τόσο νόστιμη η σαλάτα;

Γιατί να μην έχουμε τα δικά μας λαχανικά ; Πώς θα φτιάξουμε το δικό μας λαχανόκηπο;

Ο Κυριάκος προτείνει να επισκεφτούμε το λαχανόκηπο του παππού του και εμείς δε χάνουμε την ευκαιρία.

CIMG0036

Πολύ ωραίος και περιποιημένος κήπος

CIMG0035

Ας σημειώσουμε τι μπορούμε να φυτέψουμε τώρα.

CIMG0038

Ακολουθούν τα κεράσματα της γιαγιάς και οι πληροφορίες του παππού για τον κήπο .Παππού Γιώργο ,γιαγιά Αλεξάνδρα σας ευχαριστούμε πολύ για την φιλοξενία.

Οι γονείς των παιδιών μας έχουν φέρει χώμα , φυτά, σπόρους , βολβούς.Ταξινομούμε σε ομάδες . Φυτά , βολβούς και σπόρους

CIMG0040

Χωριζόμαστε σε ομάδες και αναλαμβάνουμε εργασίες για τον λαχανόκηπο.Να ρίξουμε χώμα, να φυτέψουμε  να ποτίσουμε, να βάλουμε τις πινακίδες.

CIMG0042

CIMG0049

CIMG0046

CIMG0048

Και τώρα επί το έργον….

CIMG0052

CIMG0053

CIMG0057

Είμαστε νοικοκύρηδες κηπουροί . Γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε;

Φτιάξαμε και ένα σκιάχτρο για να προστατέψουμε τα λαχανικά μας

Η Στεφανία και η Λάουρα θέλησαν να φωτογραφηθούν μαζί του.

Μερικές εργασίες για αυτά που χρειάζονται τα φυτά για να μεγαλώσουν.

CIMG0062

CIMG0060