Παγκόσμιες ημέρες

2 Απριλίου: γιορτάζει το βιβλίο!!!

Γιορτάζουμε τη μέρα του βιβλίου και γινόμαστε εμείς συγγραφείς και εικονογράφοι!!!

3η Δεκεμβρίου: Παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία

Τη σχολική χρονιά, 2020-2021, ασχοληθήκαμε με την Παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία εξ αποστάσεως, λόγω της πανδημίας. Το γεγονός αυτό, δεν μας εμπόδισε καθόλου στην κατανόηση της σημαντικότητας αυτής της ημέρας, στην ευαισθητοποίηση ως προς τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν τα άτομα με αναπηρία καθημερινά, αλλά βρήκαμε και τρόπους ώστε να μην μπαίνουμε “εμπόδιο” στην καθημερινότητα τους μαθαίνοντας να αναγνωρίζουμε τις ειδικές σημάνσεις που συναντάμε στον δρόμο, σε μαγαζιά και αλλού.

• Διαβάσαμε το παραμύθι Η Ζαχαρούπολη
  • Μέσα από εικόνες μάθαμε να αναγνωρίζουμε τις πινακίδες που συναντάμε στον δρόμο και παίξαμε το παιχνίδι Σύμβολα ΑΜΕΑ
  • Είδαμε το δαχτυλικό αλφάβητο, μάθαμε το αρχικό γράμμα του ονόματος μας και παίξαμε το παιχνίδι από το Φωτόδεντρο Στην Χώρα των Ήχων
  • Ακούσαμε το τραγούδι Εγώ και εσύ μαζί από το Λύκειο Κωφών και Βαρηκόων  Θεσσαλονίκης.