4o Εργαστήριο Δεξιοτήτων: Φροντίζω το Περιβάλλον-Οικολογία “Νηπιάκια εν δράσει…ΝΑΙ στην Ανακύκλωση!!!”

“Νηπιάκια εν δράσει…ΝΑΙ στην Ανακύκλωση!!!”

Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου μας συμμετέχοντας σε πλήθος δραστηριοτήτων βιωματικού χαρακτήρα, είχαν την ευκαιρία να κατανοήσουν τη σπουδαιότητα της “Ανακύκλωσης” ως βασικού παράγοντα, ο οποίος συμβάλλει στην προστασία και διατήρηση ενός καθαρού και υγιούς περιβάλλοντος.

Γνώρισαν τις βασικές κατηγορίες ανακυκλώσιμων υλικών,τη διαδικασία και χρησιμότητα της ανακύκλωσης,προς όφελος του πλανήτη μας,του μέλλοντος της Γης μας!

Συμμετέχοντας ενεργά στον καθαρισμό της γειτονιάς του σχολείου μας, έμπρακτα απέδειξαν την ευαισθητοποίησή τους αναφορικά με το περιβάλλον και αποτέλεσαν πρότυπο για την ευρύτερη κοινωνία.

IMG 1332 IMG 1330 IMG 1328   IMG 1329 IMG 1251 IMG 1250 IMG 1249 IMG 1255 IMG 1254 IMG 1252IMG 1334IMG 1253