Η γιαγιά Μαρίκα το είπε ξεκάθαρα: Η Τυροφάγος έφτασε! Μια εβδομάδα πριν την Κυριακή του μεγάλου Καρναβαλιού, η είδηση αυτή σκόρπισε πανικό. Τυροφάγος; Τι είναι η τυροφάγος; Τι σχέση έχει με τα τυριά; Μήπως θα μας φάει όλους; Μήπως η πόλη κινδυνεύει;
Δύο ηρωίδες με τη βοήθεια του Μουσείου Συν_Αισθήσεων, που απλόχερα μοιράζεται τις ιστορίες του μαζί τους, έρχονται να λύσουν το μεγάλο μυστήριο της Τυροφάγου κρατώντας ζωντανά τα έθιμα και τις παραδόσεις του τόπου.
![tyrofagos 5 n](https://www.larissorama.gr/images/2024/%CE%9C%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B9%CE%BF%CF%82/tyrofagos_5_n.jpg)
![20240314 094031](https://blogs.sch.gr/1nipgianlar/files/2024/03/20240314_094031-300x135.jpg?x62955)
![20240314 094212](https://blogs.sch.gr/1nipgianlar/files/2024/03/20240314_094212-300x135.jpg?x62955)
![20240314 094803](https://blogs.sch.gr/1nipgianlar/files/2024/03/20240314_094803-300x135.jpg?x62955)
![20240314 094448](https://blogs.sch.gr/1nipgianlar/files/2024/03/20240314_094448-300x135.jpg?x62955)