UNICEF. H συμμετοχή μας στο διαγωνισμό 2012 “τα παιδιά γράφουν και ζωγραφίζουν τα δικαιώματά τους”

Με τα δικαιώματα του παιδιού δεν ασχοληθήκαμε φυσικά μόνο αποσπασματικά λόγω του εκπαιδευτικού προγράμματος της unicef. Κατά τη διάρκεια όλης της χρονιάς είχαμε πολλές αφορμές να τα θυμηθούμε αφού πολύ συχνά προέκυπταν συγκρούσεις μεταξύ των παιδιών, διάφορα δημοσιεύματα μας προβλημάτιζαν σχετικά με τα παιδιά που δεν έχουν φαγητό, ένα τσιμπηματάκι από εμβόλιο μας θύμιζε πόσο τυχεροί είμαστε που μας παρέχουν οι γονείς μας φροντίδα ενώ κάποια άλλα παιδάκια δεν έχουν ούτε γονείς ούτε υγειονομική περίθαλψη, ούτε σχολείο κλπ. Ο μάγος lucanor φυσικά μας βοήθησε πάρα πολύ στο να μάθουμε τα δικαιώματά μας!

Η κυρία μας βέβαια, μας θυμίζει πως έχουμε και υποχρεώσεις. Και για να μπορούμε να απολαμβάνουμε τα δικαιώματά μας δεν πρέπει να καταπατάμε τα δικαιώματα των άλλων…  Τις γνωρίζουμε τις υποχρεώσεις μας καλά… Να στρώνουμε τα κρεβάτια μας, να μαζεύουμε τις γωνιές μας για να τις βρουν άλλοι συμμαθητές μας καθαρές, να μαζεύουμε τα πράγματά μας γενικά, να βοηθάμε όποιον έχει ανάγκη…..    μπλα μπλα μπλα, μπλα…..!!!!! (που λέει και μια συμμαθήτριά μας που το όνομά της αρχίζει από “Σ”)