Reggio Inspired Network οf Greece (RING) – Πανελλήνια κοινότητα Ρετζιο

Ιδρύθηκε η Πανελλήνια Κοινότητα Ρέτζιο-Reggio Inspired Network (RING)

Ιδρύθηκε το Σάββατο 15 Φεβρουαρίου 2020 στη Στοά του Βιβλίου (Αίθουσα Τέχνης & Λόγου, Πεσμαζόγλου 5 & Σταδίου, Αθήνα) η Πανελλήνια Κοινότητα Ρέτζιο-Reggio Inspired Network (RING) παρουσία εκπαιδευτικών, γονέων και οργανισμών. Η ίδρυση ήταν απόρροια της κοινής επιθυμίας και συνείδησης των παρευρισκομένων και μη, για την υποστήριξη και την προώθηση της παιδαγωγικής της Ρέτζιο Eμιλια στην Ελλάδα, καθώς και την ένταξη των ενδιαφερόμενων εκπαιδευτικών δομών στο διεθνές δίκτυο των Reggio Children.

Την εκδήλωση άνοιξαν οι Δρ. Δέσποινα Σακουλογέωργα-Κωστάκη (Νηπιαγωγός Γενικής – Ειδικής Αγωγής) και η Μαρίνα Σγούρου (ιδρύτρια του Creative School, a Reggio and Forest inspired Preschool) αναφορικά με την αναγκαιότητα και τα οφέλη της ίδρυσης του εν λόγω δικτύου. Κατόπιν διαβάστηκε ενώπιον όλων και υπογράφτηκε το σχετικό καταστατικό. Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με ένα παιχνίδι το οποίο εμπνεύστηκαν οι παρευρισκόμενοι και με το οποίο βιωματικά απεικονίστηκε το λογότυπο του δικτύου.

Οι στόχοι του δικτύου όπως καταγράφονται αναλυτικά και στο καταστατικό είναι: α) η ανάπτυξη γόνιμου διαλόγου μεταξύ όλων των ενδιαφερόμενων του εσωτερικού, β) η παροχή βοήθειας στην εφαρμογή εμπνευσμένων από την παιδαγωγική Ρέτζιο εκπαιδευτικών πρακτικών, γ) η διοργάνωση σχετικών επιμορφωτικών δράσεων και εργαστηρίων, δ) η διεξαγωγή και δημοσίευση εκπαιδευτικών ερευνών, ε) η εισαγωγή και αξιολόγηση εκπαιδευτικών καινοτομιών, στ) η διοργάνωση παιδικών εκθέσεων και παρουσιάσεων επιστημονικών εργασιών, και ζ) η παραγωγή παιδαγωγικού υλικού.

Το δίκτυο RING προσκαλεί όσους συνάδελφους, γονείς ή και φίλους θέλουν να αποτελέσουν τακτικά μέλη του ή να ενταχθούν στο ΔΣ ή στην επιστημονική επιτροπή του, να στείλουν τα στοιχεία τους στο reggionetworkgr@gmail.com, ώστε να συμπεριληφθούν σε λίστα επικοινωνίας και να ενημερωθούν έγκαιρα για τις επικείμενες εκλογές.

• ΕΤΙΚΕΤΕΣ
  • Reggio Inspired Network of Greece
  • Πανελλήνια Κοινότητα ΡέτζιοΜε μεγάλη μου χαρά παρευρέθηκα στη Στοά του Βιβλίου! Εγινα μέλος φυσικά και  υπέγραψα και ως ιδρυτικό μέλος της Πανελλήνιας Κοινότητας Ρέτζιο.  Ιστορική στιγμή ! 🙂

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια και ευχαριστήρια στις “ψυχές” της κοινότητας αυτής: Δέσποινα Σακουλογέωργα και  Μαρίνα Σγουρού.  Ανυπομονούμε για την επόμενη συνάντηση!

Εύχομαι η κοινότητα να γίνει μεγάλη και τρανή !

Γαρυφαλιά Τεριζάκη