Μελισσο-επισκέψεις

Μαντέψτε τί επίσκεψη είχαμε στο σχολείο τις προάλλες!

Μπαίνει η κυρία λοιπόν με ένα κουτί στο χέρι! “Κυρία”, λέμε εμείς “τί είναι αυτό;”   “Για ελάτε να δείτε τί σας έφερα!” μας είπε αυτή και τρέξαμε να δούμε την έκπληξη!

Το ανοίγει και τί να δούμε!

Μέλισσες! Μάλιστα μέλισσες! Δούλευαν ασταμάτητα! Εντυπωσιαστήκαμε με το θέαμα και με την εργατικότητά τους! Ηταν μέσα σε μια διάφανη κυψέλη και βλέπαμε ακριβώς τον τρόπο που δούλευαν!

Παραδειγματιστήκαμε  από τα μελισσάκια! Και μάλιστα βρήκαμε πολλές ομοιότητες μεταξύ μας! Ετσι ομαδικά δουλεύουμε κι εμείς! Μοιράζουμε τις δουλειές μας, χωρίζουμε δηλαδή  αρμοδιότητες και έτσι τελειώνουμε πιο γρήγορα την τακτοποίηση! Αλλοι είναι υπεύθυνοι για τα τραπέζια, άλλοι για τη γωνιά του καλλιτέχνη, άλλοι για τη μεταμφίεση, άλλοι για τα βιβλία κ άλλοι για τις υπόλοιπες γωνιές!

Οι μέλισσες είναι πολύ χρήσιμα έντομα!  Κάνουν μία δουλειά, πολύ σημαντική μόνο που είναι λίγο δύσκολη η λέξη….

Ε πι κο νί α ση!!! Σκορπίζουν τη γύρη που μαζεύουν από τα άνθη και έτσι  αυτά πολλαπλασιάζονται. Ανθίζουν λουλούδια παντού!!!

Και φυσικά φτιάχνουν και κάτι που μας αρέσει πολύ! Το μέλι!!!

Οι συγκεκριμένες είναι αγριομέλισσες και οι αγρότες τις χρησιμοποιούν στα θερμοκήπια, για να γονιμοποιούν τις ντομάτες! Είναι ένας οικολογικός τρόπος χωρίς τη χρήση φυτοφαρμάκων! Τα ντοματάκια είναι πιο νόστιμα όταν είναι βιολογικά και δεν περιέχουν φυτοφάρμακα! Τα φυτοφάρμακα είναι βλαβερά για το περιβάλλον! Καταλήγουν στη θάλασσα και άρα τη μολύνουν, δηλητηριάζουν την ατμόσφαιρα και επηρεάζουν το όζον και επιπλέον είναι βλαβερά και για τον οργανισμό μας!

Σας προτείνουμε και μια ταινία που μας αρέσει πολύ! Εδώ βλέπετε το trailer, βέβαια. Αν θέλετε την ταινία μπορούμε να σας τη δανείσουμε! Την έχουμε στο σχολείο!

“Η ταινία μιας μέλισσας” λοιπόν!

Και μία σειρά κινουμένων σχεδίων που έβλεπε η κυρία μας όταν ήταν μικρή, σαν εμάς! Αυτό είναι το πρώτο επεισόδιο!!!

Α! Υπάρχει και συγκρότημα “μέλισσες”.

Αφιερωμένο στους μεγάλους!

Πολλές μέλισσες, τελικά , πολλές μέλισσες!!!