Βροχή-κύκλος του νερού(αναμνήσεις από την καλοκαιρινή γιορτή)

Αυτή την εβδομάδα ασχοληθήκαμε με το νερό.

Συγκεκριμένα οι δραστηριότητες μας αφορούσαν την βροχή και τον κύκλο του νερού.

Μιλήσαμε για την βροχή και τον κύκλο του νερού…

Οι πολλές βροχούλες αυτής της εποχής έδωσαν το ερέθισμα για να ασχοληθούμε με το θέμα αυτό.
-Από που προέρχεται η βροχή;
-Είναι καλό για τους ανθρώπους, τα ζώα και τον τόπο μας να βρέχει;
-Τι μας προσφέρει;
-Πως ντυνόμαστε για να προφυλαχθούμε από τη βροχή;
-Μας αρέσει ο βροχερός καιρός;Drops Clipart Printable Water - Drink Water Clip Art, HD Png Download - kindpng

Αλήθεια πόσο σημαντικό είναι το νερό στη ζωή μας;

Το νερό αποτελεί ένα από τα πιο σημαντικά αγαθά της φύσης και είναι αναγκαίο τα παιδιά μας να συνειδητοποιήσουν από μικρή ηλικία, τη σπουδαιότητα του για τη ζωή μας!!

Η λέξη βροχή φωνάζει μπροστά β

Ας δούμε πως γράφεται Β Ρ Ο Χ Η με μεγάλα γράμματα

και β ρ ο χ ή με μικρά γράμματα.

Η λέξη νερό φωνάζει μπροστά ν

Ας δούμε πώς γράφεται Ν Ε Ρ Ο με μεγάλα γράμματα

και ν ε ρ ό με μικρά γράμματα

Ας δούμε όμως τι χρειαζόμαστε το νερό; Τι κάνουμε με αυτό;

Πώς όμως το νερό συγκεντρώνεται στις λίμνες,στα ποτάμια στις θάλασσες και στα υδραγωγεία για να φτάσει σπίτι μας;

Το νερό ταξιδεύει!

Αφού ακούσαμε, χορέψαμε και μάθαμε να τραγουδάμε το υπέροχο αυτό τραγούδι του Μ. Χατζιδάκι βγήκαμε στην αυλή να παρατηρήσουμε τον πρωινό ουρανό. Τα σύννεφα μας έκαναν τη χάρη να παίξουν το παιχνίδι μας και έτσι αφήσαμε τη φαντασία μας να γεμίσει πουπουλένιες εικόνες. Βέβαια τα συννεφάκια προσπαθούσαν να μας μπερδέψουν αλλάζοντας συνεχώς μορφή, αλλά εμάς η φαντασία μας πάει…σύννεφο!
Είδαμε: Έναν παππού να κοιμάται, καρδιές, κουνελάκια, ένα καράβι, ένα μωρό, πεταλούδες και πολλά πολλά άλλα.

Αφού μιλήσαμε για το ταξίδι του νερού, τα παιδιά θυμήθηκαν τη γιορτή που κάναμε το καλοκαίρι για το νερό.Άς δούμε μερικές εικόνες.