Λιζέτ: Η πολική αρκούδα

Δράση για την ευαισθητοποίηση για τον σχολικό εκφοβισμό που πραγματοποιήθηκε στις 9/4/2024 στο σχολείο μας από την Ειδική παιδαγωγό Έρη Παπαμιχαλοπούλου και την θεατρολόγο Βάλια Καλογρίδη. Πραγματοποιήθηκε αφήγηση του παραμυθιού και δράσεις ευαισθητοποίησης σχετικά με αυτό.

Λιζέτ

Μια λευκή πολική αρκούδα, η Λιζέτ, μετανάστευσε με την οικογένειά της από το Βόρειο Πόλο -λόγω των κλιματικών αλλαγών- σε ένα δάσος με καφέ αρκούδες. Εκεί οι δυσκολίες της Λιζέτ είναι μεγάλες, καθώς προσπαθεί να ενταχθεί στο σχολείο με τις καφέ αρκούδες, οι οποίες την κοροϊδεύουν και την απορρίπτουν λόγω της διαφορετικότητάς της, αναφορικά με το χρώμα, τις διατροφικές συνήθειες και την καταγωγή της. Ένα παραμύθι που πραγματεύεται το σχολικό εκφοβισμό και θέματα που σχετίζονται με τον προσφυγικό ξεριζωμό, τη διαφορετικότητα, τις κλιματικές αλλαγές, περιβαλλοντική εκπαίδευση και μπορεί να συμβάλει στην ανάπτυξη κοινωνικοσυναισθηματικών δεξιοτήτων και ενσυναίσθησης.

Lizet Cover Final front