Παγκόσμια Ημέρα για την Αναπηρία (3 Δεκεμβρίου)

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα με Αναπηρία (3 Δεκεμβρίου 2024) πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο σχολείο μας της ανάπηρης συγγραφέως Κα Τάνια Ιωακειμίδου με στόχο την παρουσίαση του παραμυθιού της με τίτλο: « Η μαμά μου η Καροτσάτη».

Επίσης, υλοποιήθηκαν κοινές δράσεις Ευαισθητοποίησης των παιδιών των δυο τμημάτων του σχολείου σε θέματα που αφορούν την αναπηρία και την αποδοχή της διαφορετικότητας. Οι εν λόγω δράσεις περιελάμβαναν: α) ευαισθητοποίηση των νηπίων σχετικά με τους όρους διαφορετικότητα, αναπηρία, άτομα με ειδικές ανάγκες, β) επαφή και γνωριμία με τις αναπηρίες: κινητική, νοητική, τύφλωση, κώφωση κ.ά. γ) δικαιώματα των ατόμων με αναπηρία-δυσκολίες που αντιμετωπίζουν στην καθημερινότητά τους, δ) δράσεις ευαισθητοποίησης( ζωγραφική με το στόμα, αναγνώριση αντικειμένων με κλειστά μάτια, μετακίνηση στον χώρο με συνοδό, κ.ά.) ε) γνωριμία με την γραφή Μπράιγ, τη νοηματική γλώσσα, στ) ευαισθητοποίηση για την αναπηρία με αφορμή ποιήματα και λογοτεχνικά κείμενα κ.ά.

IMG 2599 IMG 2600 IMG 2596