Εργαστήρια Δεξιοτήτων

ββψβΑπό τον Σεπτέμβριο του 2021 έχει ενταχθεί στο υποχρεωτικό ωρολόγιο πρόγραμμα του Νηπιαγωγείου, η διδακτική ενότητα με τίτλο: «Εργαστήρια Δεξιοτήτων».

Βασική αρχή των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων είναι να συνδυάζουν το γνωστικό πεδίο των Προγραμμάτων Σπουδών με την ανάπτυξη βασικών δεξιοτήτων των μαθητών/τριών με σκοπό τη διάπλασή τους σε ελεύθερους και υπεύθυνους πολίτες. Σκοπός είναι να ενισχύσουν την καλλιέργεια ήπιων δεξιοτήτων, δεξιοτήτων ζωής, τεχνολογίας και επιστήμης στους μαθητές/τριες.

Το πρόγραμμα των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων διακρίνεται σε τέσσερις Θεματικές Ενότητες, οι οποίες προκύπτουν από τους Παγκόσμιους Δείκτες Αειφόρου Ανάπτυξης:2 1

Σκοπός των «Εργαστηρίων δεξιοτήτων» είναι η ενίσχυση της καλλιέργειας ήπιων δεξιοτήτων, δεξιοτήτων ζωής και δεξιοτήτων τεχνολογίας και επιστήμης στις μαθήτριες και στους μαθητές, σε συνδυασμό με τη διαμόρφωση ενός σύγχρονου πλαισίου προγράμματος με δομή Ανοικτών Προγραμμάτων Σπουδών και Διαδικασιών. Επιπροσθέτως, θα επιτρέπουν στις μαθήτριες και στους μαθητές να αξιοποιούν καλύτερα τη γνώση και να ανταποκρίνονται στις προκλήσεις ενός διαρκώς μεταβαλλόμενου περιβάλλοντος.

Στο πλαίσιο αυτό, αξιοποιείται εκπαιδευτικό υλικό, βασισμένο στη φιλοσοφία των ανοιχτών και διαβαθμισμένων Προγραμμάτων Σπουδών και εργαστηριακής μάθησης ανά θεματικό πυλώνα – σε σπειροειδή εξέλιξη (ανά τάξη).