Το πλαίσιο λειτουργίας μας

Όραμα του σχολείου μας είναι να προωθήσει τη δημιουργία ενός δημοκρατικού σχολικού πλαισίου με ενταξιακό χαρακτήρα, όπου όλοι οι μαθητές/τριες με ή χωρίς αναπηρία θα έχουν ισότιμη συμμετοχή και ίσα δικαιώματα.

Η προσχολική εκπαίδευση διαδραματίζει ουσιαστικό ρόλο στην άρση των προκαταλήψεων και στη διαμόρφωση μελλοντικών πολιτών με δημοκρατική και ενταξιακή κουλτούρα, καθώς τα παιδιά στην πρώιμη αυτή ηλικία είναι «εύπλαστα» ως προς τη διαμόρφωση αντιλήψεων, αξιών με ανθρωπιστική βάση, στάσεων σεβασμού κ.ά.

Στόχος μας είναι η βελτίωση του εκπαιδευτικού έργου που προσφέρουμε στο νηπιαγωγείο μας. Οι εναλλακτικές εκπαιδευτικές εμπειρίες μπορούν να προσφέρουν σε όλους τους μαθητές πολύτιμες ευκαιρίες μάθησης γιατί ανταποκρίνονται στα προσωπικά τους ενδιαφέροντα, στις διάφορες μορφές μάθησης αλλά και στην προσδοκία των μαθητών και των γονέων τους για την σταδιοδρομία τους.

Η προϊσταμένη και ο Σύλλογος διδασκόντων του 1ου Νηπιαγωγείου Ελληνικού