Συμμετοχή του σχολείου μας στην ημερίδα για την Παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία

Με αφορμή την Παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία στις 3 Δεκεμβρίου, το σχολείο μας έλαβε μέρος στην ημερίδα που διοργάνωσε το Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων όπου παρουσιάσαμε διαδικτυακά ένα διαθεματικό project με θέμα το φθινόπωρο, με δραστηριότητες εικαστικών, ψυχοκινητικής αγωγής, μουσικοκινητικού παιχνιδιού, το οποίο δουλέψαμε με στόχο την ανάπτυξη δεξιοτήτων ομαδοσυνεργατικής εργασίας και παιχνιδιού, λεπτής κινητικότητας, αντιμετώπισης απτικής αμυντικότητας, ακουστικού συντονισμού και αλληλεπίδρασης. Επίσης, μέσω αυτής της παρουσίασης δόθηκε η ευκαιρία να παρουσιαστούν και ορισμένες δράσεις των μαθητών του  Ειδικού Δημοτικού. Ευχαριστούμε πολύ και συγχαίρουμε τους μαθητές του δημοτικού και του νηπιαγωγείου μας που συμμετείχαν στο project , όπως επίσης και τους εκπαιδευτικούς κα Πιπερίδου Ελένη, διευθύντρια του Ειδικού Δημοτικού Καλαμάτας, κ. Τσιγαρίδη Αθανάσιο, εκπαιδευτικό του Ειδικού Δημοτικού Καλαμάτας και την κα Αναγνωστοπούλου Ελένη, προϊσταμένη του Ειδικού Νηπιαγωγείου Καλαμάτας.