ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

Εν’όψει του καλοκαιριού επιλέξαμε να ασχοληθούμε με τους πίνακες του Κλωντ Μονέ “Τα νούφαρα” και του Βαν Γκογκ “Το βάζο με τα ηλιοτρόπια”. Παρατηρήσαμε τα χρώματα, τις αποχρώσεις των χρωμάτων και τους αποδώσαμε εικαστικά.

Στη συνέχεια μιλήσαμε για την ηλιοπροστασία ,παρατηρήσαμε τους πίνακες της Mary Cassat “Δυο κορίτσια στην παραλία” και του Ν. Λύτρα “Το ψάθινο καπέλο”, φωτογραφηθήκαμε αφού προηγουμένως είχαμε φτιάξει με πινέλο το φόντο από τους πίνακες.

Το πρόγραμμα Σχολικών δραστηριοτήτων που ασχοληθήκαμε φέτος ήταν ¨Ένας πίνακας…ένας ζωγράφος… μια ιστορία…”                      Έτσι στο τέλος της σχολικής χρονιάς  έγινε έκθεση στο σχολείο μας, από τους πίνακες ζωγραφικής των παιδιών, και ακολούθησαν παραδοσιακοί χοροί και τραγούδια εμπνευσμένοι από την θεματολογία των πινάκων.

…και οι καλοκαιρινές μας προσκλήσεις για την γιορτή -Θαλασσογραφία- από τους μικρούς μας καλλιτέχνες!!!!

1 σχόλιο

• Εφη στο 7 Νοεμβρίου 2018 στις 18:15

Συγχαρητήρια!!!

Τα σχόλια έχουν απενεργοποιηθεί.