Ο εορτασμός της 25ης Μαρτίου

x 1odhm

25η Μαρτίου 1821.

Διπλή γιορτή!

Ημέρα εορτασμού και τιμής για την Παναγία μας και ημέρα μνήμης του μεγαλείου του λαού μας.

Η ιαχή Ελευθερία ή Θάνατος συγκλόνισε και τάραξε την Ευρώπη και το θρόνο του Σουλτάνου, αλλά και την Ιερή Συμμαχία.

Τα ιδεολογικά στοιχεία που συνέβαλαν στη συνοχή του Αγώνα η Ορθοδοξία, η θέληση της απελευθέρωσης από τον οθωμανικό ζυγό, και η ελληνική εθνική συνείδηση.

Πλήθος κόσμου  συγκεντρώθηκε έξω απο το νηπιαγωγείο μας το πρωί της Παρασκευής 22 Μαρτίου για να παρακολουθήσει τη μαθητική παρέλαση της 25ης Μαρτίου για την Επανάσταση του 1821. Μέσα σε θερμό κλίμα και με υπευθυνότητα το σχολείο μας ανταποκρίθηκε με πνεύμα εθνικό και οι λιλιπούτιοι μαθητές παρέλασαν και καταχειροκροτήθηκαν από όλους τους παρευρισκόμενους.

Και όπως επιτάσσει και η μέρα οφείλουμε να επαγρυπνούμε για να διαφυλάξουμε ως άξιοι συνεχιστές της παράδοσης των προγόνων μας, τις Ιδέες που υποκίνησαν την Επανάσταση του 1821.

Ο Διονύσιος Σολωμός χαιρετίζει τη θρησκεία, ως την κυριότερη δύναμη που εμπνέει το μαχόμενο λαό.

“Απ’ τα κόκκαλα βγαλμένη

Των Ελλήνων τα ιερά.

Και σαν πρώτα ανδρειωμένοι,

Χαίρε, ω χαίρε Ελευθεριά!”

1ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ