11ος Διεθνής Μαθητικός Διαγωνισμός Ταινιών Μικρού Μήκους -ΒΡΑΒΕΙΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2020-21

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

Το Νηπιαγωγείο μας σε συνεργασία με το Ε.Ε.Ε.ΕΚ Αγίου Νικολάου και το 2ο Δημοτικό Σχολείο Αγίου Νικολάου κατάφερε να διακριθεί και να κερδίσει το 1ο βραβείο μυθοπλασίας στην ταινία «Υπάρχω, Υπάρχεις, Συνυπάρχουμε…» με την οποία συμμετείχαμε στον 11ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Ταινιών Μικρού Μήκους για το σχολικό έτος 2020-2021.

Μπράβο σε όλους μας!!

IMG 20211118 225931

Παρακάτω είναι το λεκτικό της Οργανωτικής Επιτροπής όπως μας το απέστειλαν .

Φίλες και φίλοι

Η Οργανωτική Επιτροπή του Διεθνούς Μαθητικού Διαγωνισμού Ταινιών και η Επιτροπή Αξιολόγησης, έχουν σήμερα τη χαρά και την τιμή να ανακοινώσουν τα αποτελέσματα του τρέχοντος σχολικού έτους. Παρά τις δύσκολες φετινές συνθήκες, παραλάβαμε 110 κινηματογραφικές ταινίες μικρού μήκους!! Συγχαίρουμε όλες τις σχολικές μονάδες -είτε διακρίθηκαν είτε όχι- για αυτό το εκπληκτικό κινηματογραφικό “ταξίδι” που έκαναν με τους μαθητές τους.

Επισυνάπτουμε το σχετικό αρχείο για όλες τις κατηγορίες βράβευσης. Τα διαδικαστικά θέματα (έντυπα ή ψηφιακά βραβεία, βεβαιώσεις σχολείων, έπαινοι μαθητών που δε διακρίθηκαν, βεβαιώσεις εκπαιδευτικών, πραγματοποίηση εκδήλωσης βράβευσης κ.λ.π) θα τα δούμε το προσεχές φθινόπωρο, ανάλογα με τις συνθήκες που θα επικρατούν τότε. Δική μας πρόθεση είναι -αν οι συνθήκες το επιτρέψουν- να πραγματοποιήσουμε την εκδήλωση βράβευσης τον προσεχή Οκτώβριο στην Αθήνα.

Και πάλι ευχαριστούμε για την εξαιρετική συνεργασία

Οργανωτική Επιτροπή

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΑΙΝΙΕΣ

ΕΙΔΙΚΕΣ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ

1ο Βραβείο μυθοπλασίας:

«Υπάρχω, Υπάρχεις, Συνυπάρχουμε…» – Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Αγίου Νικολάου Λασιθίου Κρήτης, 1ο Νηπιαγωγείο Αγίου Νικολάου, 2ο Δημοτικό Σχολείο Αγίου Νικολάου, εκπαιδευτικοί: Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Αγίου Νικολάου: Δεμέτζου Ζηνοβία, Μαυροειδής Γεώργιος, 2ο Δημ. Σχολείο Αγίου Νικολάου: Γκίκα Αναστασία, Παπαδοπούλου Άννα, 1ο Νηπιαγωγείο Αγίου Νικολάου: Μπατζάκη Ευανθία, Πανταζοπούλου Σταματία, Αρσένου Βάϊα., μαθητές/τριες:  συνολικά 7 (ΕΕΕΕΚ Αγίου Νικολάου: 1, 2ο Δημ. Σχολείο Αγίου Νικολάου: 5, 1ο Νηπιαγωγείο Αγίου Νικολάου: 1)

Κριτήρια αξιολόγησης:

-καλλιτεχνικό αποτέλεσμα

-τεχνικά χαρακτηριστικά (ποιότητα ήχου και εικόνας)

-φιλοσοφία και βασικά μηνύματα των δημιουργών

-ουσιαστική συμμετοχή των μαθητών στη διαδικασία δημιουργίας

-αξιοποίηση των κινηματογραφικών εργαλείων, της κινηματογραφικής γλώσσας

-πρωτοτυπία

-επιμέρους θέματα (σενάριο, μουσική επένδυση, φωτογραφία, σκηνοθεσία, υποκριτική δεινότητα των μαθητών “ηθοποιών”)

-τήρηση των όρων της προκήρυξης του διαγωνισμού

Επιτροπή Αξιολόγησης

1. Παπαδημητρίου Σοφία, μέλος, Προϊσταμένη του Τμήματος Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του Υ.ΠΑΙ.Θ.
  2. Μίχου Λαμπρινή, μέλος, Στέλεχος του Τμήματος Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του Υ.ΠΑΙ.Θ.
  3. Πουλοπούλου Άλκηστις, μέλος, Στέλεχος του Τμήματος Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του Υ.ΠΑΙ.Θ.
  4. Δελιοτζάκης Μένος, μέλος, Σκηνοθέτης, Πρόεδρος της Επιτροπής Κινηματογράφου της ΕΡΤ
  5. Σοφία Γεωργιάδου, μέλος, Συντονίστρια Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους της Δράμας
  6. Γιαμουρίδης Ιορδάνης, μέλος, Προϊστάμενος του Τμήματος Οπτικοακουστικών Μέσων και Διαδικτύου της Διεύθυνσης Εποπτείας Μέσων Ενημέρωσης, της Γενικής Γραμματείας Επικοινωνίας και Ενημέρωσης
  7. Καλλιόπη Λαγοδήμου, μέλος, στέλεχος του Τμήματος Οπτικοακουστικών Μέσων και Διαδικτύου της Διεύθυνσης Εποπτείας Μέσων Ενημέρωσης, της Γενικής Γραμματείας Επικοινωνίας και Ενημέρωσης