6 ΜΑΡΤΙΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ

6  Μαρτίου 2021- Πανελλήνια Ημέρα κατά της ενδοσχολικής βίας και του εκφοβισμού

Με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα κατά της ενδοσχολικής βίας και του εκφοβισμού, αύριο 6  Μαρτίου  2021, επιλέξαμε σήμερα να δείξουμε στα παιδιά πλούσιο εποπτικό υλικό που μας έδωσε το έναυσμα  να συζητήσουμε για την βία.

Τι είναι η βία; Πως νιώθουν τα παιδιά που δέχονται βία στο σχολείο από τους συμμαθητές τους; Τι μπορώ να κάνω αν συμβεί σε εμένα ή αν δω να χτυπούν ή να μιλούν άσχημα σε ένα παιδί; Είναι μερικά από τα ερωτήματα που συζητήθηκαν μέσα στην τάξη.

Στη συνέχεια μοιράστηκε στα παιδιά μια καρδούλα, την παρατηρήσαμε και είπαμε ότι είναι τόσο όμορφη όσο και η καρδιά των παιδιών που έρχονται στο σχολείο. Τι συμβαίνει όμως στην καρδιά των παιδιών ,όταν ακούν λόγια που πληγώνουν; Έτσι αρχίσαμε να λέμε λόγια άδικα και σκληρά στη καρδιά και σε κάθε άκουσμα την τσαλακώναμε. Το αποτέλεσμα ήταν να τσαλακωθεί τόσο πολύ, ώστε να γίνει ένα μικρό μπαλάκι. Μπορούμε να την διορθώσουμε; Αρχίσαμε σιγά σιγά να την ξετυλίγουμε αλλά διαπιστώσαμε, ότι όσο και αν προσπαθούσαμε, η καρδιά είχε τσαλακωθεί τόσο πολύ που τα σημάδια δεν έφευγαν. Καταλήξαμε στο συμπέρασμα :

Πριν μιλήσεις σκέψου

Δεν είναι εύκολο να διορθώσεις

Μια ραγισμένη καρδιά

Τα παιδιά στη συνέχεια πρότειναν να της πούμε λόγια καλοσύνης και αγάπης για να την διορθώσουμε. Έτσι καταγράφηκαν τα λόγια τους σε μια σελίδα στον υπολογιστή.

Είσαι τέλειος είσαι ο καλύτερος είσαι όμορφη σε αγαπάω είσαι ο καλύτερος μου φίλος είσαι αστέρι είσαι η πιο όμορφη του κόσμου είσαι η πιο έξυπνη

Είσαι ωραίο παιδάκι σε ευχαριστώ Είσαι πολύ γενναίος έχεις πολύ ωραία μαλλιά  ζωγραφίζεις πολύ όμορφα έχεις ωραία μάτια φοράς ωραία μπλούζα έχεις πολύ ωραία μάσκα συγγνώμη

Είσαι ωραίο παιδάκι σε ευχαριστώ σε αγαπώ μέχρι το άπειρο και ακόμα παραπέρα

Πάνω σε αυτή τη σελίδα κολλήσαμε την καρδιά μας και το χεράκι μας

Τα παιδιά ζωγράφισαν τα άσχημα λόγια και τις άσχημες συμπεριφορές. Στη συνέχεια, τσαλάκωσαν και πέταξαν στα σκουπίδια τα λόγια και τις πράξεις που πληγώνουν και δημιούργησαν την παρακάτω ομαδική αφίσα με σύνθημα :

Λέμε, ΝΑΙ ΣΤΗ ΦΙΛΙΑ! ΟΧΙ ΣΤΗ ΒΙΑ

Αναφερθήκαμε με απλά λόγια στη σχολική βία και τις μορφές της (λεκτική, σωματική).
Συζητήσαμε για αυτό το θέμα με τα παιδιά, καθώς θεωρούμε ότι η ενασχόληση με το συγκεκριμένο  θέμα ευαισθητοποιεί τα παιδιά και προλαμβάνει φαινόμενα βίας που παρατηρούνται στην σχολική καθημερινότητα των παιδιών. Βέβαια,  καθ όλη τη διάρκεια του σχολικού έτους πραγματοποιούμε δραστηριότητες που προάγουν την κοινωνική και συναισθηματική ανάπτυξη των παιδιών, δημιουργώντας ένα κλίμα φιλίας, συνεργασίας, σεβασμού και αποδοχής, θέτουμε κανόνες που πρέπει να τηρούμε, σε διενέξεις προσπαθούμε να έρθουμε στην θέση του «θύματος «να καταλάβουμε τα αισθήματά του (ενσυναίσθηση)κ.τ.λ. Με αφορμή το συγκεκριμένο θέμα, κατασκευάσαμε παλάμες όπου γράψαμε το σύνθημα ΣΤΟΠ ΣΤΗ ΒΙΑ και βραχιολάκια φιλίας με τα οποία επισφραγίσαμε τη φιλία μας με τους συμμαθητές μας.