Δευτέρα 22 Φεβρουαρίου επιστρέφουμε στο σχολείο!

Αγαπητοί γονείς

Μετά την τελευταία Κοινή Υπουργική Απόφαση ΔΙα/ΓΠ.οικ. 10969/2021 – ΦΕΚ 648/Β/20-2-2021 επιστρέφουμε τη Δευτέρα 22 Φεβρουαρίου στο νηπιαγωγείο μας με φυσική παρουσία .

Υπενθυμίζουμε ότι ισχύουν όλα τα μέτρα του ΕΟΔΔΥ και επιπλέον τα μέτρα που έχουμε λάβει ξεχωριστά για το σχολείο μας.

Με την ευκαιρία αυτή εφιστούμε την προσοχή σας στα παρακάτω:

• Η μάσκα είναι υποχρεωτική σε όλους τους χώρους του σχολείου από όλους, γονείς, μαθητές και εκπαιδευτικούς. Παιδί που δεν φοράει μάσκα δεν επιτρέπεται να εισέλθει στο Νηπιαγωγείο.
  • Κάθε παιδί θα πρέπει να έχει συνολικά τρεις μάσκες ημερησίως είτε υφασμάτινες είτε μιας χρήσης από φαρμακείο αριθμημένες από το 1 έως το 3 και θα πρέπει να εφαρμόζουν σωστά στο πρόσωπο του. Να μην είναι δηλαδή μεγάλα τα λάστιχα.
  • Τα παράθυρα θα παραμένουν ανοικτά, ανεξάρτητα από τις καιρικές συνθήκες, για αυτό φροντίστε να έρχονται τα παιδιά κατάλληλα ντυμένα!
  • Θερμομετρήστε τα παιδιά σας πριν φύγουν από το σπίτι!
  • Εάν κάποιο παιδί πριν την αναχώρηση από το σπίτι παρουσιάζει συμπτώματα όπως:
  • Πυρετό και βήχα
  • Δυσκολία στην αναπνοή
  • Μυαλγίες -Ρίγος- Πονοκέφαλο-
  • Δυσκαταποσία
  • Ρινική καταρροή/συμφόρηση
  • Ναυτία / έμετος
  • Κοιλιακό πόνο,
  • Διαρροϊκές κενώσεις

επικοινωνήστε με το γιατρό και ενημερώστε το σχολείο αναφέροντας τον λόγο απουσίας του μαθητή ή της μαθήτριας(28410 28260).

Η ώρα προσέλευσης και αποχώρησης παραμένει ίδια, όπως ήταν σε ισχύ πριν το κλείσιμο των σχολείων. Θα έρχεστε από την είσοδο της αυλής στον κάτω όροφο όπου θα παραδίνετε το παιδί στην κεντρική λευκή πόρτα του Νηπιαγωγείου στην υπεύθυνη νηπιαγωγό του τμήματος καθώς δεν επιτρέπεται η είσοδος των γονέων στο χώρο του Νηπιαγωγείου. Καθ’ όλη τη διάρκεια της προσέλευσης και της αποχώρησης από το σχολείο είναι υποχρεωτική η χρήση μάσκας από όλους. Όλα τα παιδιά θα αποχωρούν από το Νηπιαγωγείο από τον προαύλιο χώρο του σχολείου όπου θα τα παραλαμβάνετε από την καγκελόπορτα από την υπεύθυνη εκπαιδευτικό του τμήματος.

ΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ …ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ

Καλή επιστροφή στο σχολείο!