Ίου..ίου η Πυροσβεστική περνά

Επειδή το Νηπιαγωγείο μας βρίσκεται σε μια καταπράσινη τοποθεσία και το καλοκαίρι πλησιάζει με τον κίνδυνο πυρκαγιάς να αυξάνεται, καλέσαμε στο Νηπιαγωγείο μας το Πυροσβεστικό Κλιμάκιο Αγιάς προκειμένου να ενημερώσει τους μικρούς μας μαθητές για όλους τους κινδύνους και τα προβλήματα που επιφέρει μια πυρκαγιά, τρόπους αντιμετώπισης και αποφυγής μιας τέτοιας κατάστασης. Παράλληλα ενημερώθηκαν για τη γενικότερη αποστολή του Πυροσβεστικού Σώματος (πυρκαγιές, σεισμοί, διασώσεις, ατυχήματα). Eπίσης είχαν την ευκαιρία να δουν το Πυροσβεστικό όχημα και τον εξοπλισμό των πυροσβεστών. Το ενδιαφέρον των μικρών μας μαθητών ήταν έντονο κι αυτό αποτυπώθηκε στις ζωγραφιές που έγιναν ένα ευχαριστήριο δώρο-βιβλίο προς το Πυροσβεστικό Κλιμάκιο Αγιάς.