ΣΧΟΛΙΚΟΣΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ

6 Μαρτίου, Παγκόσμια ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού.
Έτσι κι εμείς μιλήσαμε με τους μικρούς μας φίλους για το δύσκολο αυτό θέμα. Με λόγια απλά που μπορούν να αντιληφθούν τα αθώα μυαλουδάκια και η ευαίσθητη καρδιά σε αυτή την ηλικία.
Μιλήσαμε για την άσχημη συμπεριφορά που μπορεί να έχουν κάποια παιδιά και για άσχημες λέξεις που μπορεί να χρησιμοποιούν. Για τη στενοχώρια και τη λύπη που αισθάνονται τα παιδιά( θύματα) και τη χαρά και ικανοποίηση που αισθάνονται τα παιδιά (θήτες).
Οι δραστηριότητες  με τις οποίες αποφασίσαμε τελικά να ασχοληθούμε:
<<Οι πληγωμένες καρδιές που κατάφεραν να χαμογελάσουν ξανά>>
Λέξεις που στενοχωρούν την καρδιά μας, λέξεις που τη ραγίζουν μα και λέξεις που καταφέρνουν να την ενώσουν και να την κάνουν να χαμογελάσει και πάλι.
( Εμπνευστήκαμε από το ιστολόγιο της κυρίας Μαρίνας Ζαχαρία “Περί Νηπιαγωγών” )
<<Ο χαρταετός μας θα φτάσει πολύ ψηλά και θα διώξει τη βία μακριά>>
Όχι στη ΒΙΑ
Ναι στη ΦΙΛΙΑ
Το δικό μας σύνθημα.
Η ομάδα του ολοήμερου τμήματος  του σχολείου μας.
Με το σύνθημα  << ΟΧΙ ΒΙΑ>>τα παιδιά του 20υ τμήματος είδαν σχετικό βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=90cyaDCTRVw&ab_channel=%CE%95%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%93%CE%95%CE%A9%CE%A1%CE%93%CE%99%CE%9F%CE%A5%CE%96%CE%A9%CE%97  και μίλησαν με βάσει φύλλα από το περιοδικό Δίπτυχο.
Με τα ίδια φύλλα εργασίας συζήτησε και το 10 τμήμα

Σχετικά με ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΒΑΓΙΩΝ

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΒΑΓΙΩΝ Ν. ΒΟΙΩΤΙΑΣ

Κατηγορίες: ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.