Ενημέρωση για την επιστροφή των μαθητών στο σχολείο

Σας ενημερώνουμε ότι τη Δευτέρα 10/01/2021 οι μαθητές θα πρέπει να προσέλθουν στο σχολείο έχοντας πραγματοποιήσει έως και 24 ώρες πριν self-test. Ο προσυμπτωματικός διαγνωστικός έλεγχος για τον νέο κορονοϊό μέσω αυτοδιαγνωστικής δοκιμασίας είναι υποχρεωτικός για όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες, εμβολιασμένους και μη.

Την πρώτη εβδομάδα το self-test θα πραγματοποιηθεί έως και 24 ώρες πριν την προσέλευση της Δευτέρας 10/1, της Τρίτης 11/1 και της Παρασκευής 14/1. Η δήλωση και το αποτέλεσμα καταχωρίζεται στη πλατφόρμα edupass.gov.gr. Οι μαθητές που δεν έχουν προμηθευτεί selftests θα πρέπει να προσέλθουν στο σχολείο αύριο πρωί στις 07:30 και με ευθύνη των γονέων να πραγματοποιήσουν το selftest που θα τους παρέχει το σχολείο. Σε περίπτωση που το αποτέλεσμα του self-test είναι θετικό ο μαθητής μεταβαίνει εντός είκοσι τεσσάρων (24) ωρών σε δημόσια δομή, για επανέλεγχο.

Τι προβλέπεται για μαθητές σε περίπτωση στενής επαφής με κρούσμα επιβεβαιωμένου περιστατικού COVID-19 εκτός σχολείου; Δηλαδή, τι γίνεται όταν, π.χ., υπάρχει κρούσμα στο σπίτι;

Αν πρόκειται για εμβολιασμένους μαθητές, τότε α) προσέρχονται στο σχολείο κανονικά και κάνουν τρία selftest τις ημέρες 0-1, 3 και 5-7 β) χρήση μάσκας υψηλής αναπνευστικής προστασίας (N95 ή ΚΝ95 ή FFP2) ή διπλής μάσκας για δέκα τουλάχιστον (10) ημέρες από την τελευταία επαφή με το κρούσμα.

Αν πρόκειται για μη εμβολιασμένους μαθητές, τότε παραμένουν σε απομόνωση για 5 ημέρες και διενεργούν selftest την 5η ημέρα μετά την έκθεση και επιστρέφουν την 6η ημέρα εφόσον δεν έχουν συμπτώματα και το selftest είναι αρνητικό.

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση mail επικοινωνίας: 1lykzogr@sch.gr

Λεπτομέρειες για όσα θα ισχύουν από τη Δευτέρα 10 Ιανουαρίου μπορείτε να βρείτε στο επισυναπτόμενο ΦΕΚ.