ECON-1-5-752×372

Ενημέρωση για την εφαρμογή του υποχρεωτικού μέτρου του διαγνωστικού ελέγχου νόσησης από τον κορωνοϊό COVID–19

Ενόψει της δια ζώσης λειτουργίας των σχολικών μονάδων των ημερήσιων Γενικών Λυκείων (ΓΕ.Λ.) από τη Δευτέρα 10.05.2021, σας ενημερώνουμε ότι οι ρυθμίσεις για την εφαρμογή του μέτρου του δωρεάν αυτοδιαγνωστικού ελέγχου από τον κορωνοϊό σε μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας, προβλέπονται με Κοινή Υπουργική Απόφαση.

Υπενθυμίζεται ότι όλα τα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας που καλούνται να προσέλθουν στα Λύκεια από τη Δευτέρα 10.05.2021, οφείλουν να έχουν μαζί τους βεβαίωση αρνητικού τεστ. Θα τηρηθούν επακριβώς όσα ίσχυαν και πριν τη διακοπή για το Πάσχα.

Κάθε Δευτέρα και Πέμπτη οι μαθητές/τριες θα επιδεικνύουν βεβαίωση αρνητικού αυτοδιαγνωστικού τεστ στον καθηγητή της πρώτης διδακτικής ώρας.

Επισυνάπτονται οι σχετικές αποφάσεις:

1. ΦΕΚ Β 1825_ΣΕΛΦ ΤΕΣΤ

2. Ενημέρωση για την εφαρμογή του υποχρεωτικού μέτρου του διαγνωστικού ελέγχου νόσησης δωρεάν αυτοδιαγνωστικός έλεγχος από τον κορωνοϊό