»

Ιαν 30

Το κάπνισμα στην καθημερινότητα των Ελληνόπουλων

smoke1 Όλο και περισσότεροι νέοι στην χώρα μας ξεκινούν το κάπνισμα. Ωστόσο, πολλοί είναι οι λόγοι για τους οποίους ένας νέος ξεκινά το κάπνισμα. Ο κυριότερος λόγος είναι η διάθεση που έχει ο νέος ώστε να εντυπωσιάσει την παρέα του και να δείξει ότι πραγματικά μεγάλωσε. Η πιο συνηθισμένη ηλικία αρχής του καπνίσματος είναι τα 17 έτη. Παρ’ όλα αυτά δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που τα παιδιά αρχίζουν πιο νωρίς το κάπνισμα. Δυστυχώς στη χώρα μας δεν είναι σπάνιο φαινόμενο ένα παιδί 10 χρονών να καπνίζει.

smoke2 smoke3

Ένας στους τρεις έφηβους καπνίζει ή έχει δοκιμάσει τσιγάρο. Τα ποσοστά είναι αρκετά υψηλά στην χώρα μας. Ζούμε σε μια χώρα που ακόμα δεν γνωρίζει και δεν κατανοεί σωστά την επικινδυνότητα του καπνίσματος. Αν πραγματικά το κατανοούσε, θα έπρεπε από πολύ νωρίς να ενημέρωνε ορθά μέσω της σχολικής θητείας των παιδιών από δασκάλους ή ακόμα καλύτερα από γιατρούς. Επομένως για να σταματήσει αυτό θα πρέπει να ενημερώνονται τα παιδιά μέσω του σχολείου, αλλά και από τους γονείς τους.

Μιχάλης Βαγδατλής

Τμήμα A1

1ο ΓΕΛ Ξάνθης
Σχολικό έτος 2013-2014

1. Αποστολία

μπράβο Μιχάλη! πολύ ωραία η εργασία σου!

2. γεωργία.αμοιρίδου

μπράβο ρε Μιχάλη πολύ καλή εργασία!

3. Ηλίας Κούλαλης

…μια συνήθεια, που μόνο αρνητικές επιπτώσεις έχει… 🙁
    Δυστυχώς, στην Ελλάδα, δεν εφαρμόζεται οσο πρέπει και η απαγόρευση καπνίσματος σε δημόσιους χώρους. 🙁
    «Δυνατές» φωτογραφίες, που αποτυπώνουν την αλήθεια! 🙂