Η ιστορία του μπαλέτου

Το μπαλέτο ή κλασικός χορός είναι ένα είδος χορού, με καταγωγή από την Ιταλία τον 15ο αιώνα, το οποίο αργότερα αναπτύχθηκε στην σκηνική του μορφή στην Γαλλία και την Ρωσία. Ο χορός αυτός θεωρείται χορός υψηλών τεχνικών απαιτήσεων, με δική του ορολογία και δομική σύσταση.

ballet

Ο ρόλος της μουσικής

Η μουσική που χρησιμοποιείται είναι αποκλειστικά κλασική, όπου κάποιοι μουσικοί έχουν συνθέσει

κομμάτια μόνο για αυτό το είδος χορού.ballet2

Λιτότητα σκηνικών

Δεν υπάρχουν περίτεχνα σκηνικά κατά την διάρκεια μιας τέτοιας παράστασης διότι, οι χορευτές χρειάζονται χώρο για να εκτελέσουν αυτόν το χορό.

Οι χορευτές για την σωστή εκμάθησή τους χρειάζονται χρόνια εξάσκησης και προπόνησης και έπειτα οι επαγγελματίες συνεχίζουν σε μια σχολή της επιλογής τους. Διάσημες ακαδημίες κλασικού χορού είναι το Μπαλέτο του Τόκυο ή το Μπαλέτο των Μπολσόι.

Η χορογραφία

Ο χορός αυτός καθορίζεται στα βήματα και κινήσεις του μέσα από την χορογραφία. Με βάση της μουσικής και της χορογραφίας ο χορευτής εκφράζει τα συναισθήματα που πρέπει να αποδώσει με όπλα του την ηθοποιία και την μίμηση.

Πρίμα μπαλαρίνα

Ο πρωταγωνίστρια είναι «πρίμα μπαλαρίνα» (ή αλλιώς «πρώτη χορεύτρια») όπου στην παράσταση αποκλείει την ανάδειξη σχεδόν όλων των άλλων. Η πρίμα μπαλαρίνα καλείται να εκτελέσει την χορογραφία πάνω στις μύτες των ποδιών της με πιρουέτες με σταθερό άξονα και άλλες χορευτικές φιγούρες.

Ενδυμασία, εμφάνιση & πουέντ

Η συνήθεις ενδυμασία είναι κορμάκι με γαλλική «τουτού» (λευκό τούλι), πιασμένα μαλλιά (για να μην εμποδίζει τον χορεύτρια) και τα κατάλληλα παπουτσάκια (επονομαζόμενα «πουέντ»).

Αποστολία-Αλίκη Ασλανίδου

Μετάβαση στη φόρμα σχολίων

• βικτωρια στο 7 Φεβρουαρίου, 2014 στις 12:12 πμ

Πολυ ωραιο αρθρο!Μπραβο,Αποστολια.

• Αποστολία στο 18 Φεβρουαρίου, 2014 στις 3:42 μμ

ευχαριστώ πολύ κυρίαα!

1. Μπράβο ρε Αποστολία ! πολυ ωραία δουλειά! το στοιχειο σου .. <3

2. Μπράβο ρε Αποστολίαα!Μην σταματήσεις να χορεύεις ποτέ!

• Αποστολία-Αλίκη στο 3 Φεβρουαρίου, 2014 στις 3:18 μμ

ευχαριστώ πολύ γεωργίαα!! <3

• Αποστολία στο 3 Φεβρουαρίου, 2014 στις 3:23 μμ

ευχαριστώ ρε γεωργίαα!! <3