Μας ψεκάζουν;!

Την τελευταία δεκαετία πολλοί άνθρωποι αναρωτιούνται τι είναι αυτές οι περίεργες άσπρες γραμμές στον ουρανό. Υπάρχουν πολλές απόψεις πάνω σε αυτό το θέμα και κάποιες μάλιστα ακούγονται σαν ιστορίες επιστημονικής φαντασίας. Πάντως, το μόνο σίγουρο κατά την γνώμη μου είναι ότι δεν είναι τα καυσαέρια των αεροπλάνων, καθώς εκείνα διασπώνται μετά από λίγα λεπτά.
aero

Εικόνα πάνω από το 1ο ΓΕΛ Ξάνθης

Μια άποψη, την οποία θεωρώ πολύ τραβηγμένη είναι ότι οι ισχυροί του πλανήτη μάς ψεκάζουν διάφορα φάρμακα τα οποία μας κάνουν να είμαστε θετικοί σε κάθε απόφασή τους.
aero2

Εικόνα πάνω απο το 1ο ΓΕΛ Ξάνθης
Μια δεύτερη άποψη είναι ότι αυτά τα αεροπλάνα ψεκάζουν διάφορα βαρέα μέταλλα, τα οποία αλλάζουν το πάνω μέρος της τροπόσφαιρας κάνοντας το κατάλληλο για εύκολη ηλέκτριση και ιονισμό, κατάλληλο δηλαδή για να δεχθεί την ενέργεια που μπορεί να στείλει το δίκτυο HAARP (δίκτυο κεραιών). Το δίκτυο αυτό, σε συνδυασμό με τους αεροψεκασμούς όπως ισχυρίζονται κάποιοι επιστήμονες, μπορεί να αλλάξει τις καιρικές συνθήκες σε μια περιοχή ή να δημιουργήσει π.χ ένα τσουνάμι. Είναι πολλοί επιστήμονες και μάλιστα Έλληνες που συνδέουν τις κεραίες HAARP με τους αεροψεκασμούς και άλλα περίεργα καιρικά φαινόμενα. Οι Αμερικάνοι δεν δέχονται αυτη την εκδοχή του HAARP υποστηρίζοντας πως είναι κεραίες οπου διευκολύνουν την επικοινωνία μεταξύ αεροπλάνων. Αυτές οι κεραίες μπορούν να δημιουργήσουν, εάν δεν έχουν δημιουργήσει είδη, ένα νέο είδος πολέμου καθώς όλες οι μεγάλεις δυνάμεις διαθέτουν παρόμοιες κεραίες. Το πρώτο τέτοιο δίκτυο κατασκευάστηκε στον ψυχρό πόλεμο απο τους σοβιετικούς.

HAARP20l

Δίκτυο HAARP αμερική
Πείτε μου τι πιστεύετε για το θέμα στα σχόλια. Επίσης μπορείτε να ψάξετε στο internet περισσότερες πληροφορίες για το HAARP και τους αεροψεκασμούς.

**Υπάρχουν και άλλες εκδοχές που δεν συμπεριέλαβα.

Γιώργος Τσέπελης

Μετάβαση στη φόρμα σχολίων

• μπορεί ναι μπορεί όχι στο 7 Φεβρουαρίου, 2014 στις 9:11 μμ

Μπράβο Τσέπεεεεεεεεεε<3

• Γιώργος Τσέπελης στο 4 Μαρτίου, 2014 στις 12:18 μμ

Μπορεί ναι μπορεί όχι :*

• Άρης Τσικούδης στο 4 Φεβρουαρίου, 2014 στις 12:10 μμ

Μπράβο Γιώργο πολύ ωραία δουλεία, συνέχισε να προσπαθείς

• ΑΛΕΞΝΔΡΟΣ στο 4 Φεβρουαρίου, 2014 στις 12:07 μμ

πολυ ωραιο αρθρο. σου ευχομαι να παρεις το δωρακι απο τον Σ.Γ.κ.Κ

• Δημήτρης Τάσσος στο 30 Ιανουαρίου, 2014 στις 11:39 μμ

Μπράβο σου Γιώργο ;).. Με την εργασία σου εντυπωσιάστηκα, διότι φαίνεται πως το έχεις ψάξει αρκετά το θέμα.Πιστεύω πως δίνεις πολύ ωραίες πληροφορίες.
    Μακάρι να ξέραμε τι γίνεται μ’ αυτές τις άσπρες γραμμές ή αλλιώς “τα καυσαέριά ΤΟΥΣ”

• Τοπ Νιουμαν στο 30 Ιανουαρίου, 2014 στις 5:36 μμ

Πολύ ωραία η εργασία σου Γιώργο !! Κρίμα που δεν ξέρουμε την πραγματική αλήθεια 🙁

1. Ευχαριστώ νιούμαν! 😀

• Γιώργος στο 30 Ιανουαρίου, 2014 στις 4:59 μμ

Πολύ καλή δουλειά φίλο Γιώργο ένα καλογραμμένο άρθρο και για να μην ξεχνάμε #tsepelisforpresident

1. χαχαχα Ευχαριστώ φιλ. 😉

• Έμπορος στο 30 Ιανουαρίου, 2014 στις 3:14 μμ

Καλή προσπάθεια Τσέπελης…
    Την άλλη φορά γράψε για τη συνομωσία της 17η Νοεμβρη…;D

• Γιώτα Τσελεκίδου στο 30 Ιανουαρίου, 2014 στις 2:52 μμ

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα το οποίο αποφάσισες να αναλύσεις! Η αλήθεια είναι ότι πολλοί από εμάς αδιαφορούν και δεν δίνουν βάση σε αυτό το γεγονός πίσω από το οποίο είναι πιθανόν να κρύβονται πολλά σενάρια είτε συνωμοσίας, είτε κάποιας πολιτικής που να αποσκοπεί στην εξυπηρέτηση ορισμένων συμφερόντων. Πιστεύω ότι το σενάριο της Αμερικής είναι πιο πιθανό ( επηρεάζουν ήδη την άποψη του πληθυσμού χρησιμοποιόντας άλλα μέσα π.χ παραπληροφόρηση, προώθηση λάθος προτύπων ,παραπαιδεία κ.τ.λ.π) , ωστόσο ποτέ κανείς δεν θα μάθει δυστυχώς εντελώς την αλήθεια! Συγχαρητήρια για την προσπάθεια σου! Πιστεύω είναι ένα ιδιαίτερο και αμφιλεγόμενο θέμα!

1. Ευχαριστώ Γιώτα. Και εγω την ίδια εκδοχή θεωρώ νομίζω οτι ισχύει. Κάποια στιγμή όμως πρέπει να μάθουμε και τι αναπνέουμε ή τι συμφέροντα εξυπηρετεί όλο αυτό.

• Νίκος Τριανταφυλλίδης στο 30 Ιανουαρίου, 2014 στις 2:44 μμ

Όντως είναι ένα πάρα πολύ ενδιαφέρον θέμα αλλά δυστυχώς υπάρχουν πάρα πολλές εκδοχές στο συγκεκριμένο ζήτημα οπότε είναι δύσκολο να βρεθεί ο πραγματικός λόγος.Πολύ καλή η εργασία σου Γιώργο και πρωτοπόρα.

1. Ευχαριστώ και ελπίζω κάποια στιγμή να βρεθεί!

• Χαρης στο 30 Ιανουαρίου, 2014 στις 1:38 μμ

Πολυ ωραιο αρθρο φιλε παπ..εε Τσεπελη εννοουσα. Συνεχισε ετσι

1. Χαχαχα ευχαριστώ φίλε Χάρη.

1. πολύ ενδιαφέρον θέμα και το πρώτο κείμενο που αφορά τον τομέα της τεχνολογίας! 🙂
    Σενάρια συνωμοσίας πολλά! Διαφορετικές εκδοχές…όπως και να ΄χει, κανείς δεν πρόκειται να παραδεχτεί
    τις αληθινές αιτίες αυτών των άσπρων γραμμών στον ουρανό! 🙁
    Ευχαριστούμε Γιώργο, που μοιράζεσαι τον προβληματισμό σου, και δίνεις στους αναγνώστες, τροφή για σκέψη 🙂