Σκύλος: ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου

Εσείς γνωρίζεται γιατί ο σκύλος είναι ο πιο πιστός φίλος του ανθρώπου; Γιατί θα έπρεπε οι περισσότεροι από εμάς να έχουμε ένα σκυλάκι; Μάθετε λοιπόν πια είναι τα οφέλη στο να αποκτήσεις έναν σκύλο!

dog1 dog2 dog3 dog4 dog5 dog6 dog7

1. Συναισθάνονται τον ανθρώπινο πόνο

Έρευνες έχουν δείξει ότι τα σκυλιά πλησιάζουν κάποιον που κλαίει ή που βρίσκεται σε κίνδυνο. Με λίγα λόγια τα σκυλιά έχουν κατανόηση και είναι πρόθυμα να βοηθήσουν τους ανθρώπους που πονούν ή κλαίνε και να τους κάνουν να αισθανθούν καλύτερα δείχνοντας την αγάπη τους προς αυτούς.

2. Τα μωρά που ζουν με σκυλιά είναι πιο υγιή.

Μια πρόσφατη μελέτη έχει δείξει ότι τα μωρά που ζουν με σκυλιά στην πραγματικότητα είναι πιο υγιή από εκείνα που δεν έχουν σκυλιά. Πολλοί ερευνητές πιστεύουν ότι αυτό  οφείλεται στο γεγονός ότι τα σκυλιά έχουν συχνή επαφή με το χώμα, τη λάσπη, και άλλα μικρόβια, με αποτέλεσμα να ενισχύουν άθελά τους το ανοσοποιητικό σύστημα του παιδιού.

3. Βοηθούν στην κατάθλιψη

Μία πρόσκαιρη κατάθλιψη ή ακόμα μία πιο σοβαρή χρόνια κατάθλιψη, είναι πιο εύκολο να αντιμετωπισθεί με την αγάπη ενός σκύλου. Οι πάσχοντες γνωρίζουν ότι ακόμα και στη χειρότερη συναισθηματική τους κατάσταση, κάποιος είναι ακόμα εκεί δίπλα τους. Είναι ένα κίνητρο για να τους κάνει να σηκωθούν και να συνεχίσουν, ξεχνώντας οτιδήποτε έχει συμβεί.

4.Βοηθούν τα αυτιστικά παιδιά

Ο σκύλος μπορεί να ανεχτεί και να αποδεχτεί οποιαδήποτε αγχωτική συμπεριφορά ενός παιδιού που πάσχει από αυτισμό. Οι μελέτες δείχνουν ότι βοηθά να μειώσει το ποσό της κορτιζόνης (ορμόνη του στρες) στο σώμα ενός αυτιστικού παιδιού. Το παιδί νιώθει ότι έχει έναν πραγματικό φίλο δίπλα του.

5. Φιλούν… θαυματουργά

Μελέτες έχουν δείξει ότι το σάλιο του σκύλου μπορεί να ενισχύσει τη διέγερση των νεύρων και των μυών, βοηθώντας τις πληγές σας να επουλωθούν. Με λίγα λόγια, ο σκύλος γλείφει τις πληγές σας και τις επουλώνει κυριολεκτικά!

6.Ανιχνεύουν τον καρκίνο

Λόγω της απίστευτης όσφρησης που διαθέτουν, είναι αποδεδειγμένο ότι τα σκυλιά έχουν την ικανότητα να ανιχνεύουν με μεγάλο ποσοστό επιτυχίας, τον καρκίνο του πνεύμονα σε έναν ασθενή που βρίσκεται κοντά τους.

Αυτοί και άλλοι πολλοί λόγοι κάνουν τον σκύλο τον καλύτερο μας φίλο… και όλα αυτά μας τα προσφέρει δίνοντας του λίγη αγάπη και φροντίδα. Δεν ζητά πολλά!

Εύα Χαριζάνη

Μετάβαση στη φόρμα σχολίων

• γερμανικος ποιμενικος στο 7 Ιουνίου, 2016 στις 11:49 μμ

πολύ ενδιαφέρον, μπράβο

• Γαιέ στο 15 Ιανουαρίου, 2014 στις 7:45 μμ

μπραβο Ευα πολυ ωραια εργασια 🙂

• Kiki Vafeiadou στο 15 Ιανουαρίου, 2014 στις 4:18 μμ

πολυ ωραια η εργασια σου ευαα,μαθαμε πολλα χρησιμα πραγματα που ουτε καν ξεραμε 😀

• Δημοσθένης Αντωνιαδης στο 14 Ιανουαρίου, 2014 στις 2:00 μμ

ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΕΥΑ , !! ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΡΓΟ ΣΟΥ!!!

• ευα χαλβατζη στο 14 Ιανουαρίου, 2014 στις 1:58 μμ

Εύα πολύ ωραία η εργασία σου ελπίζω όλοι να ευαισθητοποιηθούν και οι άλλοι να ακολουθήσουν το παράδειγμα σου.

• Βάγια Παπαδοπούλου στο 13 Ιανουαρίου, 2014 στις 12:14 πμ

Με συγκίνησε το κείμενό σου, Εύα, και επίσης έμαθα πράγματα που αγνοούσα -όπως το ότι, λόγω οσμής κυρίως, ο σκύλος μπορεί να αντιληφθεί ότι ο άνθρωπος που το φροντίζει πάσχει από κάποια ασθένεια.

Αν έχεις κάποιο κατοικίδιο, θα χαιρόμουν πολύ να κατέθετες -σε επόμενη ανάρτησή σου- τα βιώματά σου. ΒΠ

1. Εύα,
    τόσο χρήσιμο το κείμενο σου, γι’ αυτούς που διστάζουν ν’ αποκτήσουν σκύλο ή για όσους, βλέπουν εμάς που έχουμε σκύλο, και δεν κατανοούν, όσα μαθαίνουμε εμείς, απ΄ αυτό το τετράποδο. 🙂
    Την ανιδιοτελή αγάπη, την ανυστεροβουλία αυτού του τετράποδου.

Είμαι σίγουρος, ότι αν είχαμε όλοι μας, ένα σκύλο, θα εκδηλώναμε πιο εύκολα τα συναισθήματα μας,
    θα εκφράζαμε χωρίς ενδοιασμούς, αυτά που νιώθουμε. 🙂

Ευχαριστούμε για το κείμενο! 🙂