Ο αθλητισμός

sport2  sport3 sport4 sport5

H λέξη «αθλητισμός» προέρχεται ετυμολογικά από τη λέξη “άθλος”, που σημαίνει αγώνας, πάλη, εντατική προσπάθεια. Ο αθλητισμός είναι η συστηματική σωματική καλλιέργεια με ειδική μεθοδολογία και παιδαγωγική με σκοπό την υψηλή σωματική απόδοση του αθλητή. Στην Αρχαία Αθήνα ο αθλητισμός θεωρούνταν κοινωνικό και πολιτισμικό αγαθό και είχε παιδαγωγικό χαρακτήρα, ενώ αντίθετα στην Σπάρτη ο αθλητισμός χρησιμοποιούταν για τη στρατιωτική εκπαίδευση. Με λίγα λόγια, οι αρχαίοι πρόγονοί μας θέλουν να μας δείξουν πως ο αθλητισμός δεν βοηθάει μόνο στην άσκηση του σώματος αλλά και στο να αποκτήσει κανείς ένα καθαρό μυαλό: «νους υγιής εν σώματι υγιεί».

Ο αθλητισμός όμως έχει αφήσει πίσω του και κάποια ιστορία….

Ο αθλητισμός στην πιο τέλεια μορφή του συναντάται στην Αρχαία Ελλάδα. Κοιτίδα του είναι ο ιερός χώρος της Ολυμπίας. Στο ναό του Ολυμπίου Δία γινόταν η περίφημη αφή της Ολυμπιακής φλόγας, που έκαιγε σ’ όλη τη διάρκεια των Ολυμπιακών Αγώνων. Πλήθος κόσμου μαζεύονταν στο μεγάλο στάδιο για να παρακολουθήσει τους αθλητές που αγωνίζονταν γενικά για να κερδίσουν ένα στεφάνι ελιάς και πολλή δόξα απ’ τους πατριώτες τους. Κάθε εχθροπραξία σ’ όλες τις πόλεις της Ελλάδας σταματούσε, δείγμα της μεγάλης σπουδαιότητας των Αγώνων που σήμαιναν πίστη και αγάπη στην ελευθερία και στη συναδέλφωση των ανθρώπων. Τα αγωνίσματα ήταν ποικίλα και κάθε αθλητής πάλευε ειλικρινά με όλες τις πνευματικές και σωματικές δυνάμεις για την κατάκτηση της νίκης. Η πρώτη επίσημη Ολυμπιάδα χρονολογείται το 776 π.Χ. Απο’κει ξεκίνησαν όλα λοιπόν…..

Γιατί ο καθένας απο εμάς αθλείται στις μέρες μας ;

sport1Ο αθλητισμός εξυπηρετεί την ανάγκη του ανθρώπου να δείξει την ζωντάνια του. Η ανάγκη του αυτή γέννησε τον αθλητισμό. Η φυσική διάθεση του ανθρώπου να δοκιμάσει τις δυνάμεις του και να ξεπεράσει το διπλανό του, στάθηκε το αρχικό κίνητρό του. Με τον αθλητισμό ο άνθρωπος μπορεί να συνυπάρξει με άλλους συναθλητές ή ακόμη και αντιπάλους, με λίγα λόγια με τον αθλητισμό, ο καθένας μας κοινωνικοποιείται και γνωρίζει καινούργιους ανθρώπου.

Ο αθλητισμός χωρίζεται σε δύο κατηγορίες:

Ατομικά αθλήματα, για παράδειγμα το στίβος, πάλη, άρση βαρών, βελάκια, κολύμβηση κ.ά.

Ομαδικά αθλήματα, για παράδειγμα το ποδόσφαιρο, το μπάσκετ, η κολύμβηση, το χάντμπολ, το βόλεϋ κ.α.

sport6Αφροδίτη Φουρλακίδου

Μετάβαση στη φόρμα σχολίων

1. Συγχαρητήρια Αφροδίτη! Μεστό κείμενο και εκτός από τη βαριά αθλητική κληρονομιά που κουβαλάμε σαν λαός, περνάει και το ουσιαστικότερο μήνυμα…ότι ο αθλητισμός – και όχι φυσικά ο αθέμιτος πρωταθλητισμός- είναι για όλο τον κόσμο, ανεξάρτητα από ηλικία και επίπεδο φυσικής κατάστασης. Όλοι μπορούν να αθληθούν και να αποκομίσουν ψυχοσωματικά οφέλη!

• Γιώργος Νικολής στο 15 Ιανουαρίου, 2014 στις 11:59 μμ

Το κείμενο σου μου άρεσε πάρα πολύ.Είναι ένα παράδειγμα για το τι μπορεί κανείς να κερδίσει όταν είναι κοντά στον
    αθλητισμο.

• ΓΙΑΝΤΣΟΥ ΑΓΑΘΗ στο 15 Ιανουαρίου, 2014 στις 11:47 μμ

Αφροδιτούλα μου μπράβο σου.
    Η εργασία σου ήταν πολύ καλή.
    Προσωπικά σου βάζω άριστα

• ΓΙΩΡΓΟΣ στο 15 Ιανουαρίου, 2014 στις 11:39 μμ

Χαίρομαι πραγματικά που διάλεξες αυτό το θέμα και σου αξίζουν πολλά συγχάρητήρια!!!
    Το άρθρο σου μου άρεσε πάρα πολύ και η ανάλυση σου ήταν πολύ περιεκτική και ουσιώδες!!!
    Πως αλλιώς θα μπορούσε να ήταν αφού είσαι στο χώρο του αθλητισμού από πολύ μικρή.
    Μπράβο!!!

• stamatia στο 15 Ιανουαρίου, 2014 στις 9:41 μμ

Αφροδίτη πολύ ωραία η εργασία σου και επειδή ξέρω ότι ασχολείσαι με τη κολύμβηση χρόνια σου εύχομαι να συνεχίσεισ να αθλείσαι ακόμη και τώρα που έκλεισε το κολυμβητήριο έστω και αν ειναι κουραστικό το πάνε έλα Καβάλα.

• Γεωργια Φουρλακιδου στο 14 Ιανουαρίου, 2014 στις 11:02 μμ

Μπραβο στην πολυ αγαπημενη μου αδελφουλα για το θεμα που διαλεξε γιατι πολλα παιδια ασχολουντε με τον αθλητησμο και αγαπουν αυτο που κανουν!!!

• ευα χαλβατζη στο 14 Ιανουαρίου, 2014 στις 2:05 μμ

Αφροδίτη πολύ καλή η εργασία σου σίγουρα μας εμπνέει όλους να ασχοληθούμε με τον αθλητισμό και μας ωθεί
    όλους να έχουμε έναν σωστό τρόπο ζωής.

• Δημοσθένης στο 14 Ιανουαρίου, 2014 στις 2:02 μμ

Δημοσθένη,
    παρακαλώ το σχόλιο, να είναι στα ελληνικά. Greeklish δεν γίνονται δεκτά.
    Ευχαριστώ 🙂

• Βάγια Παπαδοπούλου στο 9 Ιανουαρίου, 2014 στις 8:34 μμ

Πολύ ωραίο το κείμενό σου, Αφροδίτη! Αν μάλιστα ασχολείσαι και η ίδια με τον αθλητισμό, θα χαιρόμασταν να διαβάσουμε σε μια επόμενή σου ανάρτηση, για την εμπειρία, τις δυσκολίες αλλά και τα οφέλη που αποκομίζεις με την ενασχόλησή σου με κάποιο άθλημα.
    … Και να είσαι σίγουρη ότι τα ζωντανά παραδείγματα εμπνέουν πολλούς περισσότερους ανθρώπους από όσους φαντάζεσαι!
    Αναμένουμε με ανυπομονησία λοιπόν!
    ΒΠ

2. Πραγματικά, η ενασχόληση μ’ ενα άθλημα, είναι από τις καλύτερες επενδύσεις, που μπορούμε να κάνουμε στον εαυτό μας και στο σώμα μας…
    Οφέλη, στην υγεία μας, σωματική και πνευματική, μας ανεβάζει ψυχολογικά, μας κινητοποιεί, μας κάνει πιο δραστήριους!! 🙂

Αυτό που μας φαίνεται τώρα δύσκολο, σε λίγο καιρό, θα είναι το ζέσταμα μας! 🙂