Επιλέγοντας ηθοποιούς για την ταινία μας!

Την Παρασκευή 16 Νοεμβρίου 2012 πραγματοποιήθηκε μια μουσική παράσταση αφιερωμένη στην επέτειο της 17ης Νοεμβρη. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο Αμφιθέατρο της Στέγης Γραμμάτων & Τεχνών Δήμου Ξάνθης «Κωνσταντίνος Μπένης».

Μετά την όμορφη εκδήλωση που είχε στόχο να αποδώσει φόρο τιμής στους νεκρούς του Πολυτεχνείου
ακολούθησε η ακρόαση των ηθοποιών που επρόκειτο να λάβουν μέρος στην ταινία μικρού μήκους που ανέλαβε να γυρίσει η κινηματογραφική ομάδα του 1ου Γενικού Λυκείου Ξάνθης, με τη συνδρομή καθηγητών του σχολείου.

Ας δούμε λοιπόν τι ακολούθησε στην ακρόαση που έλαβε χώρα σε μια αίθουσα που μας παραχωρήθηκε!

Η μεγάλη ώρα έφτασε!
Σήμερα είναι η μέρα που θα γίνει το περίφημο “casting”, η λεγόμενη “audition”, ή ακρόαση!

Δέκαδες εφηβικά μουτράκια τριγύρω συζητούν ,σχολιάζουν και έχουν και μια δόση αγωνίας λες και θα γράψουν κάποιο δύσκολο διαγώνισμα στην ιστορία. Το όνειρο παιδιών και καθηγητών να γυρίσει το σχολείο μας μια ταινία σιγά σιγά,παίρνει σάρκα και οστά.

Βρέθηκε σενάριο, βρέθηκαν επίδοξοι σκηνοθέτες ,τώρα σειρά έχουν οι ηθοποιοί! Αγόρια και κορίτσια που θέλουν να “παίξουν” και να εκφραστούν, να κλέψουν λίγη από τη δόξα των star, παρελαύνουν μπροστά στους
υπεύθυνους της κριτικής επιτροπής.

Όλοι θέλουν να αποκτήσουν έναν ρόλο σ΄αυτήν την ταινία…όμως οι ρόλοι είναι μετρημένοι.

Η ακρόαση αρχίζει.

Η επιτροπή ζητάει συγκεκριμένα πράγματα για τον κάθε ρόλο ,τον κάθε χαρακτήρα της ταινίας. Ο ζήλος υπάρχει σε όλα τα παιδιά. Ζητείται όμως και το ανάλογο ταλέντο. Οι ρόλοι της ταινίας συγκεκριμένοι, κάποιες φορές και απαιτητικοί.

Οι υποψήφιοι ηθοποιοί προσπαθούν να δώσουν τον καλύτερό τους εαυτό και να ξεδιπλώσουν όλες τις πτυχές του ρόλου που θα ενσαρκώσουν.

Κάποιοι δεν κάνουν…και πρέπει να τους το πούν ευγενικά.

Δεν μπορείς να “στείλεις” με ένα ξερό “δεν μας κάνεις” ένα δεκαεξάχρονο που ονειρό του είναι να γίνει ηθοποιός. Κάποιοι θα χαρούν και κάποιοι όχι.

Η επιλογή θυμίζει σκηνικό από δοκιμαστικά διαφήμισης.

Κάποιο στομάχι που γουργουρίζει…διακριτικά, θυμίζει πως η ώρα πέρασε…

Μετά από πολύωρη συζήτηση μεταξύ των κριτών επιλέχτηκαν οι καλύτεροι.

Μερικοί θα κακομουτσουνιάσουν ενώ άλλοι θα χαρούν για την επιτυχία τους.

Όμως κανείς δεν πρέπει να απογοητευτεί αφού όλοι θα πάρουν μέρος στην ταινία ακόμη και σαν κομπάρσοι.
Τα παιδιά μπορούν να κάνουν ακόμη όνειρα!

Φώτα! Κλακέτα! Έτοιμοι!

Γυρίζουμε!!!