Αξιολόγηση

Η ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΟΥ 1ου ΓΕΛ ΘΗΒΑΣ

Πατήστε εδώ για να δείτε το υλικό για τη δημιουργία, οργάνωση και στελέχωση της Σχολικής  Βιβλιοθήκης του Σχολείου.

Δραματοποίηση της Αντιγόνης του Σοφοκλή

f7 f8

“Αντιγόνη ” Θοδωρή Παπαποστόλου

kiki1 1 kiki2

28/4/23 Γνωριμία και συζήτηση με τον θηβαίο συγγραφέα του βιβλίου “Αντιγόνη ” Θοδωρή Παπαποστόλου

Μάρτης 2023 Συμμετοχή σε Ημερίδα

f1 f2 f3 f4

Επίσκεψη- περιήγηση στην Καδμεία

kiki3 1 kiki4 1

Μάρτιος 2023 Επίσκεψη- περιήγηση στην Καδμεία και παρακολούθηση ντοκιμαντέρ ” Το Καβείριο της Θήβας

1 1 4 1 6 8 9 10 42 44

Στις 11 -5- 23 υλοποιήθηκε συνεδρία με θέμα:” Το επάγγελμά σας στη βιομηχανία”. Ο μέντορας Μ. Πεγγούσης μέσω της παρουσίασης της προσωπικής του επαγγελματικής ανέλιξης έδωσε συμβουλές στους μαθητές για σπουδές με προοπτική βοηθώντας τους να συνειδητοποιήσουν ότι το Πανεπιστήμιο είναι η πρώτη πόρτα την οποία θα ανοίξουν και ότι οι σπουδές δεν καθορίζουν αυστηρά το επάγγελμα που θα ακολουθήσουν.

1 2 3 4

Στις 2- 5- 23 υλοποιήθηκε συνεδρία με θέμα: ” Οι γυναίκες στον κλάδο της βιομηχανίας.” Η μέντορας Θ. Πάνου καθοδήγησε τις μαθήτριες της β΄και γ΄τάξης του σχολείου μας σε μία πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση σχετικά με τις θέσεις εργασίας που προσφέρονται στις γυναίκες στη σύγχρονη βιομηχανία, τις προσπάθειές τους να καταξιωθούν, την ύπαρξη στερεοτύπων και την τελική καταξίωση τους σε έναν ανδροκρατούμενο χώρο.

hra5 hra8

Οι μαθητές της Γ Λυκείου την Τρίτη 4 Απριλίου 2023 ενημερώθηκαν από τον μέντορα κύριο Χρηστάκη Αντώνη για τις εξελίξεις στον τομέα της Πληροφορικής καθώς και για τις επαγγελματικές διεξόδους του κλάδου στη βιομηχανία. Υπεύθυνη καθηγήτρια: Βενιζέλου Ηρα

Αρχαίο θέατρο του Διονύσου

19/10/22 Επίσκεψη- Ξενάγηση στο αρχαίο θέατρο του Διονύσου στην Αθήνα

17   16

ΤΗΕ ΤΙPPING POINT

hra1 hra2

Οι μαθητές της Γ λυκείου την Τετάρτη 15/3/23 ενημερώθηκαν από τον μέντορα κύριο Μπατιστατο για “Νέες εξελίξεις στη βιομηχανία του μέλλοντος” Η βιομηχανική αριστεία, η εποχή του υδρογόνου, η βιωσιμότητα και τα επαγγέλματα με τα οποία σχετίζονται ήταν το αντικείμενο της ενημέρωσης και της εποικοδομητικής συζήτησης που ακολούθησε!

Φεβρουάριος 2023 Μελέτη χαρτών πολιτιστικών διαδρομών κ Οδηγού Αρχαιολογικού Μουσείου

f5 f6

δράση  περιβαλλοντικού προγράμματος: “Η αξία της Ανακύκλωσης”

Λαμβάνοντας υπ όψιν το επιτακτικό μήνυμα του αιώνα μας για “μείωση, επαναχρησιμοποίηση, ανακύκλωση”, η περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου (Β3 και Α4) αποφάσισε να αναλάβει δράση! Δημιούργησε αυτοσχέδιους κάδους ανακύκλωσης και τους μοίρασε σε κάθε τμήμα του σχολείου.Ταυτόχρονα, πραγματοποιήθηκε παρουσίαση από τους ίδιους μαθητές στην υπόλοιπη σχολική κοινότητα με θέμα την αξία της ανακύκλωσης. Στην ουσία μοιραστήκαμε με τους συμμαθητές μας όλες τις γνώσεις και τις πληροφορίες που αποκομίσαμε από την συνάντηση μας με τους υπεύθυνους του ΦΟΔΣΑ. Στόχος όλων μας πια είναι η μείωση του οικολογικού μας αποτυπώματος.Σε αυτή την προσπάθεια έχουμε αρωγό τον Δήμαρχο Θηβαίων οποίος ανταποκρίθηκε στο αίτημα μας και εφοδίασε το σχολείο μας με μπλε και κίτρινο κάδο! Ας προσπαθήσουμε όλοι μαζί να υλοποιήσουμε την “πράσινη μετάβαση”!!!

Οι μαθητές του Β3.

Αρχαιολογικό Μουσείο της Θήβας

Ιανουάριος 2023 : Επίσκεψη- ξενάγηση στο Αρχαιολογικό Μουσείο της Θήβας

“ο γύρος της Καδμείας “

31/12/22: Συμμετοχή μαθητών του 1ου ΓΕΛ Θήβας στον αθλητικό αγώνα “ο γύρος της Καδμείας ”

Επίσκεψη στο οινοποιείο “Σώκος”.

Οι μαθητές της Β λυκείου και οι εκπαιδευτικοί που συμμετέχουν στο πολιτιστικό πρόγραμμα  “Οι δρόμοι της ιστορίας και του κρασιού”, επισκέφτηκαν το οινοποιείο “Σώκος”.Εκεί είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στους χώρους και να παρακολουθήσουν τη διαδικασία  επεξεργασίας και εμφιάλωσης. Συζήτησαν τις προοπτικές ανάπτυξης του κλάδου, τη δυνατότητα εναλλακτικών μορφών οινοτουρισμού, καθώς και τη συμβολή του αμπελιού στην ανάπτυξη τόσο της τοπικής κοινωνίας, όσο και του πολιτισμού γενικότερα.
ευχαριστούμε πολύ τους εκπροσώπους του οινοποιείου Σώκος για τη φιλοξενία και τις γνώσεις που μοιράστηκαν μαζί μας.

7/12/22 :Αναγνωριστική διαδρομή του αγώνα  “ο γύρος της Καδμείας ” , που θα πραγματοποιηθεί στις 31/12/22

kikh1 kikh3
kikh4 kikh2

Ευχαριστήρια επιστολή του σχολείου μας για τη δημιουργία σχολικής βιβλιοθήκηςική βιβ ιοθήκη αφισών ράφι βιβ ίων ή βιβ ιοθήκη στο υπόβαθρο 98059305ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Αποτελέσματα έρευνας για το πόσο σημαντική είναι η δημιουργία και η χρήση της σχολικής βιβλιοθήκης στο σχολείο.