Συγκέντρωση τροφίμων

eyxes

Ετικέτες: , ,

Άνοιγμα προσφορών για εκδρομή στην Αθήνα

Σήμερα 12 Δεκεμβρίου 2014, ημέρα Παρασκευή  και ώρα 12:30 στο γραφείο  του Δ/ντή του 1ου Γενικού Λυκείου Σπάρτης συνήλθε η επιτροπή που συγκροτήθηκε για να εξετάσει τις  οικονομικές προσφορές των ταξιδιωτικών γραφείων για την ημερήσια εκδρομή της Β΄ τάξης του 1ου ΓΕΛ Σπάρτης στην Αθήνα.

Στη συνεδρίαση παρέστησαν ο Υποδιευθυντής του 1ου ΓΕΛ Σπάρτης Τραγάς Κυριάκος, ο Εκπαιδευτικός Παπατσίρος Απόστολος, ο πρόεδρος του συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου ΓΕΛ Σπάρτης κ. Μαρκουτσάς Ιωάννης και η μαθήτρια  Καχριμάνη Δήμητρα ως εκπρόσωπος των μαθητών της Β΄τάξης. Διαβάστε όλο το άρθρο »

Ενημέρωση για τη διδακτέα ύλη των μαθημάτων της Α και της Β Λυκείου

Μπορείτε να ενημερωθείτε ή να κατεβάσετε τις οδηγίες με την ύλη των μαθημάτων της Α Λυκείου

[έγγραφο ΥΠΑΙΘ:  156357/Γ2/30-9-2014] >>>>>>> ΕΔΩ

και την ύλη της Β Λυκείου [έγγραφο ΥΠΑΙΘ: 171867/Γ2/ 22-10-2014] >>>>>>> ΕΔΩ

ΠΗΓΗ: ΥΠΑΙΘ

Εκπαιδευτική εκδρομή της Β Τάξης στην Αθήνα

το τριτο κυμα

Tην Παρασκευή 19 Δεκεμβρίου οι μαθητές της  Β Τάξης θα πραγματοποιήσουν εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα  στα πλαίσια της οποίας:

α) θα παρακολουθήσουν  τη θεατρική παράσταση Το Τρίτο Κύμα στο Θέατρο Χώρα του Εθνικού Θεάτρου.

β) θα ξεναγηθούν στο Μουσείο της Ακρόπολης σε συγκεκριμένη πτέρυγα.

Σύμφωνα με το πρόγραμμα της εκδρομής προβλέπεται Διαβάστε όλο το άρθρο »

Τρόπος αξιολόγησης μαθημάτων Β΄Λυκείου 2014-15

w07

Μετά από σχετική εισήγηση του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (πράξεις 67/11-11-2014 και 68/18-11-14 του Δ.Σ.) σας αποστέλλουμε τις παρακάτω οδηγίες σχετικά με τον τρόπο αξιολόγησης μαθημάτων:

της Α΄ τάξης Γενικού Λυκείου,

της Β΄ τάξης Εσπερινού Γενικού Λυκείου,

της Β΄ τάξης Γενικού Λυκείου και

της Γ΄ τάξης Εσπερινού Γενικού Λυκείου για το σχολικό έτος 2014-2015.

1)    Τα θέματα των γραπτών προαγωγικών εξετάσεων λαμβάνονται από την ύλη που ορίζεται ως διδακτέα και εξεταστέα για κάθε μάθημα κατά το έτος που γίνονται οι εξετάσεις. Οι ερωτήσεις είναι ανάλογες με εκείνες που υπάρχουν στα σχολικά εγχειρίδια και στις οδηγίες του ΙΕΠ, ελέγχουν ευρύ φάσμα διδακτικών στόχων και είναι κλιμακούμενου βαθμού δυσκολίας. Οι μαθητές απαντούν υποχρεωτικά σε όλα τα θέματα.

Δείτε ολόκληρο το έγγραφο του ΥΠΑΙΘ   ΕΔΩ

Θέματα Ερευνητικών Εργασιών σχολικού έτους 2014-15

Ερευνητικές Εργασίες

Α/Α