Δεκέμβριος 2015

Συμμετοχή στο Διεθνές Σεμινάριο της Unesco (Παρίσι 2015)

19 Δεκεμβρίου 2015 από

klimatiki allagi

Ο Διευθυντής του σχολείου μας Γιώργος Γκαράς (δεύτερος από αριστερά) με την ελληνική αντιπροσωπεία στο Διεθνές Σεμινάριο της UNESCO στο Παρίσι.

Εμφανίζονται επίσης: η εθνική συντονίστρια της UNESCO – ASPnet των δικτύου σχολείων στην Ελλάδα, κ. Βέρα Δηλάρη (δεύτερη από δεξιά), ο διευθυντής του Ράλλειου Λύκειου Θηλέων Πειραιά κ. Καλαϊτζίδης Δημήτρης (πρώτος από δεξιά), η Διευθύντρια του 2ου ΓΕΛ Γέρακα κ. Ευαγγελία Γεωργάκη (στο κέντρο), και η καθηγήτρια κ. Λιάνα Παπαδιαμαντοπούλου του Κολεγίου Θεσσαλονίκης (πρώτη από αριστερά). Την φωτογράφιση έκανε το μέλος της αποστολής κ. Διαμαντίδης Φιλήμων καθηγητής στο Κολέγιο Ψυχικού.

Το σχολείο μας επιλέχτηκε να συμμετάσχει στο Διεθνές Σεμινάριο της Unesco λόγω των δράσεών του σε θέματα που άπτονται της Κλιματικής Αλλαγής. Μεταξύ άλλων, του πρότζεκτ για το ενεργειακό αποτύπωμα του σχολείου (την εποπτεία του οποίου είχαν οι καθηγήτριες του σχολείου μας Δημητρακοπούλου Καλλιόπη και Πέτρου Ευαγγελία), καθώς επίσης των πειραματικών διαθεματικών μαθημάτων για τα “Πολύπλοκα Συστήματα” και την “Κλιματική Αλλαγή ως Πολύπλοκο Πρόβλημα”. Την εποπτεία των προγραμμάτων αυτών είχαν οι καθηγητές και καθηγήτριες Γκαράς Γεώργιος, Κωσταρίδης Παναγιώτης, Πασχαλιώρη Σταματία, Βλάσση Μαρία και Γιάτας Δημήτριος.

Κατηγορία Δραστηριότητες 2015-16, Ευρωπαϊκά προγράμματα, Συνέδρια-ημερίδες-σεμινάρια | 1 σχόλιο »