Ιστορικό

45678910
11121314151617
25262728293031

Συμμετοχή του 1ου ΠΓΛ Αθηνών στην Εικονική περιήγηση στο πείραμα ATLAS-CERN, εφαρμογή HY.P.A.T.I.A.

23 Μαρτίου 2013 από

Σαρανταοχτώ (48) μαθήτριες/τές από Λύκεια της Αθήνας (τον Όμιλο Φυσικής του 1ο ΠΠΓΛ Αθηνών, το Γενικό Λύκειο Καισαριανής και τα Εκπαιδευτήρια ΔΟΥΚΑ) μαζί με τους συνοδούς καθηγητές τους συμμετείχαν την Πέμπτη 28 Μαρτίου σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα το οποίο πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα υπολογιστών των εκπαιδευτηρίων ΔΟΥΚΑ. Το πρόγραμμα περιελάμβανε:

• Εικονική περιήγηση, μέσω βιντεο-διάσκεψης , στο πείραμα ΑΤLAS, το οποίο εξελίσσεται στο CERN.
  • Παρουσίαση της εφαρμογής ΗΥ.P.A.T.I.A (HYbrid Pupil’s Analysis Tool for Interactions in ATLAS ) και εργασία επάνω στην εφαρμογή. Η συγκεριμένη εφαρμογή έχει δημιουργηθεί για μαθητές Λυκείου από την ομάδα της καθηγήτριας του τμ. Φυσικής του Πανεπ. Αθηνών κας Χριστίνας Κουρκουμέλη. Η ΗΥ.P.A.T.I.A δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές, μαζί με τους καθηγητές τους, να μελετήσουν τα θεμελιώδη σωματίδια της ύλης και τις αλληλεπιδράσεις τους μέσω της γραφικής απεικόνισης των προϊόντων των συγκρούσεων σωματιδίων. Τα προϊόντα αυτά είναι «γεγονότα» που ανιχνεύθηκαν από το πείραμα ATLAS στον πιο ισχυρό επιταχυντή σωματιδίων του κόσμου, το LHC στο Ευρωπαϊκό Κέντρο Έρευνας Στοιχειωδών Σωματιδίων, CERN στη Γενεύη.

Τις/τους μαθήτριες/ές του σχολείου μας συνόδευσαν οι υπεύθυνοι καθηγητές του ομίλου Φυσικής Ελένη Κουτρουμάνου και Παναγιώτης Χαρατζόπουλος.

cern

Κατηγορία Δραστηριότητες 2012-2013, Όμιλοι | 1 σχόλιο »

Τα σχόλια είναι κλειστά.