Ιανουάριος 2012

Διημερίδα Επιμόρφωσης: Πρόγραμμα

18 Ιανουαρίου 2012 από

ΔΙΗΜΕΡΙΔΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΣΤΙΣ 11 ΚΑΙ 12 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2012

ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ «ΓΕΝΝΑΔΕΙΟ»

«ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΗ ΕΥΗΜΕΡΙΑ ΤΟΥ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ»

Μετά τις πρόσφατες δεσμεύσεις της Υφυπουργού, κας Ε. Χριστοφιλοπούλου, στη Βουλή, για ακύρωση τω εγκυκλίων του Ιουνίου και την επαναφορά της παράλληλης διδασκαλίας της γαλλικής και της γερμανικής γλώσσας στο Δημοτικό και στο Γυμνάσιο καθώς και την επανένταξή της στο ΑΠΣ του «Νέου Λυκείου», ο Πανελλήνιος Σύλλογος Καθηγητών Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Αποφοίτων Πανεπιστημίου (ΠΑ.ΣΥ.ΚΑ.ΓΑ.) συνεχίζει την προσπάθειά του, προκειμένου να βοηθήσει όλους τους συναδέλφους γαλλικής, που όπως ευελπιστούμε θα επιστρέψουν στην τάξη,  αλλά και  τους συναδέλφους όλων των ειδικοτήτων και βαθμίδων , να εμπλουτίσουν τις διδακτικές και παιδαγωγικές πρακτικές τους και να αναπτύξουν τεχνικές που θα βελτιώσουν την αυτογνωσία και αυτοεκτίμησή τους.

Διοργανώνει λοιπόν, στις 11 και 12 Φεβρουαρίου 2012, ημέρες Σάββατο και Κυριακή, στο 1ο Πειραματικό Γενικό Λύκειο Αθηνών, «Γεννάδειο», (Ηπίτου 15, 10557 Αθήνα, στάση Μετρό «Σύνταγμα»), διημερίδα επιμόρφωσης, με βιωματικά σεμινάρια διδακτικής, παιδαγωγικής, αυτογνωσίας και αυτοεκτίμησης που στοχεύουν στη βελτιστοποίηση των διδακτικών και παιδαγωγικών πρακτικών μέσα στην τάξη καθώς και στην ηθική και ψυχολογική στήριξη του εκπαιδευτικού στην καθημερινότητά του.

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλοι οι καθηγητές γαλλικών αλλά και όλοι οι δάσκαλοι και καθηγητές που το επιθυμούν. Οι συμμετέχοντες μπορούν όλοι ανεξαιρέτως να παρακολουθήσουν τις ανακοινώσεις και τις εισηγήσεις στο αμφιθέατρο, και οφείλουν να επιλέξουν από κάθε κύκλο σεμιναρίων το σεμινάριο που επιθυμούν να παρακολουθήσουν, αφού τα σεμινάρια με την ίδια θεματική, θα υλοποιούνται ταυτόχρονα. Στη λήξη της διημερίδας θα διανεμηθούν σε όλους βεβαιώσεις συμμετοχής.

Πρόγραμμα Σαββάτου 11/2/2012

8.30-9.30: Εγγραφές

9.30-10.00: Χαιρετισμοί, ενημέρωση για τις εξελίξεις στον κλάδο μας

10.00-11.30: 1ος  Κύκλος σεμιναρίων (Διδακτική)

11.30-13.00: 2ος  Κύκλος σεμιναρίων (Διδακτική)

13.00-13.30: Διάλειμμα

13.30-15.00: 2ος Κύκλος σεμιναρίων (Αυτογνωσίας και αυτοεκτίμησης)

Πρόγραμμα Κυριακής 12/2/2012

10.00-11.30: 1ος Κύκλος σεμιναρίων (Παιδαγωγικά)

11.30-11.45: Διάλειμμα

11.45-13.45 : Ανακοινώσεις στο Αμφιθέατρο

13.45-14.15: Διάλειμμα

14.15-15.45: 2ος Κύκλος σεμιναρίων  (Αυτογνωσίας και αυτοεκτίμησης)

16.00: Λήξη της ημερίδας, διανομή βεβαιώσεων

ΣΑΒΒΑΤΟ 11/2/2012

1ος ΚΥΚΛΟΣ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗΣ  10.00-11.30

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ 1: Ισόγειο, Αίθουσα 1Θέμα: «Εικονογραφική μαρτυρία και ιστορική πραγματικότητα. Η λειτουργία της εικόνας στη διδακτική πράξη»

Εισηγητής: Σ. Κόνδης, Ιστορικός – συγραφέας σχολικών εγχειριδίων Ιστορίας της Α’, Β’ και Γ’ Λυκείου, Licence spéciale Université Catholique de Louvain (UCL), D.E.A  Université Libre de Bruxelles (ULB)

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ 2: Ισόγειο, Αίθουσα 2  Θέμα: «Η έννοια της δημιουργικότητας στο σύγχρονο σχολείο και η εφαρμογή της στη διδασκαλία των ξένων γλωσσών και της Νέας Ελληνικής Γλώσσας»

Εισηγητής: Χ.Μερεντίτης, MSc Κοινωνιολογίας της Εκπαίδευσης, φιλόλογος-συγγραφέας.

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ 3: Ισόγειο , Αίθουσα 3Θέμα: « Πως και γιατί, να αξιοποιήσουμε μία ταινία μικρού μήκους στη σχολική τάξη»

Εισηγητής: Α. Τσάπελης, καθηγητής Δ.Ε., M.Ed, B.A., Dip. Trans.IoL

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ 4: 1ος όροφος , Αίθουσα 4Θέμα: ««Μορφές διδασκαλίας : απαραίτητα εργαλεία για νέους αλλά και έμπειρους καθηγητές ώστε να έχουμε αποτελεσματικότερη διδακτική πράξη »»

Εισηγήτρια: Μ. Κατσαούνη, καθηγήτρια Γαλλικών Κολλεγίου Ψυχικού, MSc développement soutenable