Απρίλιος 2011

“Ο θάνατος των άστρων”

15 Απριλίου 2011 από

Στις 22 Μαρτίου οι 75 μαθητές και μαθήτριες της Α΄ τάξης του Λυκείου μας επισκέφτηκαν το Ευγενίδειο Ίδρυμα. Η επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο του μαθήματος του ΣΕΠ (Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού) και οργανώθηκε από το Γραφείο Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού του Λυκείου (ΓΡΑΣΕΠ). Τους μαθητές συνόδευσαν οι καθηγητές: Φώτης Βασινιώτης (υπεύθυνος ΓΡΑΣΕΠ), Σπύρος Σαριπανίδης (φυσικός), Ειρήνη Καρδάση (νομικός – κοινωνιολόγος) και Γιώργος Ευθυμίου (φυσικός – ραδιοηλεκτρολόγος).

Σκοπός της επίσκεψης ήταν να έρθουν οι μαθητές μας σε επαφή με τις εξελίξεις στον χώρο της επιστήμης και τεχνολογίας από τη σκοπιά του Επαγγελματικού Προσανατολισμού, και περιελάμβανε δύο φάσεις. Στην πρώτη οι μαθητές παρακολούθησαν στο Πλανητάριο (αμφιθέατρο) το έργο: Ο Θάνατος των Άστρων, που έδινε μια εικόνα της εξέλιξης των θεωριών για το σύμπαν από την αρχαία εποχή μέχρι σήμερα, με έμφαση στις σύγχρονες θεωρίες και απόψεις. Η δεύτερη φάση περιελάμβανε επίσκεψη στη διαδραστική έκθεση του Ευγενιδείου, όπου αρχικά οι μαθητές σε ομάδες επιτελούσαν απλά πειράματα και έρχονταν σε επαφή με σύγχρονες γνώσεις φυσικής και χημείας. Στο τέλος, υπήρξε επίδειξη πειραμάτων φυσικής από ανθρώπους του ιδρύματος, με συμμετοχή και των μαθητών.

Η επίσκεψη εντυπωσίασε τους μαθητές, οι οποίοι συμμετείχαν ενεργά τόσο στην διαδραστική έκθεση όσο και στα πειράματα.

Κατηγορία Δραστηριότητες 2010-2011, Επισκέψεις | 1 σχόλιο »