ΔΩΡΕΑΝ μαθήματα σε μαθητές Λυκείου στα Μαθηματικά και την Α.Ε.Π.Π.

Το MathAid Greece είναι μία διαδικτυακή πλατφόρμα που προσφέρει ΔΩΡΕΑΝ εξ’αποστάσεως μαθήματα ενισχυτικής διδασκαλίας σε μαθητές Λυκείου στα Μαθηματικά και την Α.Ε.Π.Π.. Το MathAid Greece δημιουργήθηκε το φθινόπωρο του 2013 από τρεις φίλους (Γιάννης Χαρδαλούπας, Θωμάς Κοντσιώτης και Νίκος Μπουντάς), αποφοίτους της σχολής Πολιτικών Μηχανικών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου και μεγάλους λάτρεις των Μαθηματικών. Όταν πρωτοξεκίνησε το εγχείρημα, προσφέροταν βοήθεια μόνο στα Μαθηματικά Γ’ Λυκείου. Σήμερα, ανταποκρινόμενοι στην αυξημένη ζήτηση και στις ανάγκες των μαθητών αλλά και έχοντας εξασφαλίσει την υποστήριξη ενός σημαντικού αριθμού εθελοντών με όραμα και όρεξη, το MathAid Greece προσφέρει βοήθεια στα Μαθηματικά και των τριών τάξεων του Ενιαίου Λυκείου καθώς και στο μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον (Α.Ε.Π.Π.). Οι εθελοντές καθηγητές είναι κυρίως φοιτητές πολυτεχνικών και άλλων σχολών σχετικών με τα Μαθηματικά, καθώς και καθηγητές Β/θμιας Εκπαίδευσης που επιθυμούν να προσφέρουν επιπλέον βοήθεια μέσα από τη συμμετοχή τους στην πλατφόρμα μας.
Τελικός στόχος του MathAid Greece δεν είναι άλλος απο το να δοθεί η ευκαιρία σε όσο το δυνατόν περισσότερους μαθητές Λυκείου να συναγωνιστούν επι ίσοις όροις, ανεξαρτήτως οικονομικού υπόβαθρου. Ταυτόχρονα, οι εμπνευστές του πρωτοπόρου αυτού εγχειρήματος φιλοδοξούν να αφαιρέσουν έστω και ένα μικρό μέρος απο τα βάρη και τα άγχη που πλήττουν τις ελληνικές οικογένειες που καλούνται να διαχειριστούν καθημερινά τις επιπτώσεις της κρίσης.
Στην πρόσπάθεια αυτή, το MathAid Greece έχει βρει πολύτιμους υποστηρικτές, όπως είναι το πρόγραμμα υποτροφιών της κυρίας Γιάννας Αγγελοπούλου – Δασκαλάκη “Angelopoulos Clinton GIU Fellowship”.
Τέλος, πολύτιμος συνεργάτης απο φέτος είναι και ο κ. Βαγγέλης Ψύχας, μέλος της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας, καθηγητής της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης με πολυετή εμπειρία και διακεκριμμένος επιστήμονας. Στο εξής, στην ιστοσελίδα μας υπάρχουν βιντεομαθήματα, δηλαδή βιντεοσκοποιημένες παραδόσεις θεωρίας και ασκήσεων, που δημιούργησε ο ίδιος ο κύριος Ψύχας χρησιμοποιώντας σύγχρονα πολυμέσα με απώτερο σκοπό να καταστεί η διαδικασία της μάθησης όσο το δυνατόν πιο απλή και εύκολη.
Στο site του προγράμματος (www.mathaidgreece.com) μπορεί κανείς να βρει όλες τις σχετικές πληροφορίες για το πως δύναται να παρακολουθήσει μαθήματα.

Κατηγορίες: Γενικά, Μαθηματικά, Πληροφορική. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.