Συμμετοχή διαγωνισμού SID 2024 «Ευγένεια στο διαδίκτυο – Δικαιώματα και υποχρεώσεις στον ψηφιακό κόσμο»

αρχείο λήψης 7

Με μεγάλη χαρά σας ανακοινώνουμε ότι οι μαθήτριες της Α΄ τάξης του σχολείου μας  Βασιλική Τέλωνα , Άννα -Μαρία Τσεμποτάρι και Γεωργία Φελέκη  παίρνουν μέρος  στον Διαγωνισμό του Saferinternet4kids με μια μοναδική και καταπληκτική δημιουργία.

Η θεματική του διαγωνισμού είναι: «Ευγένεια στο διαδίκτυο – Δικαιώματα και υποχρεώσεις στον ψηφιακό κόσμο»

ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΓΟ:

«Δεν υπάρχουν δικαιώματα, όποια κι αν είναι αυτά, χωρίς αντίστοιχες υποχρεώσεις.»
Samuel Taylor Coleridge

Στο κέντρο της δημιουργίας εικονίζεται το Διαδίκτυο  ως βασιλιάς, συνοδευόμενος από τα όπλα του – συνοδούς (facebook,twitter, instagram,…)  ενώ τη δημιουργία πλαισιώνουν εκατομμύρια μάτια  εφήβων , οι οποίοι επιθυμούν να εισέλθουν  σε αυτόν τον μαγικό κόσμο. Πώς όμως θα επιτευχθεί αυτό;  Μα γνωρίζοντας φυσικά τα δικαιώματα αλλά και τις υποχρεώσεις όσων σερφάρουν στο Διαδίκτυο: Ελευθερία της έκφρασης, σεβασμός, προσωπική ασφάλεια, εκπαίδευση, πρόσβαση στην πληροφόρηση, αξιόπιστες πληροφορίες,ασφαλές περιβάλλον, ιδιωτικότητα, ενσυναίσθηση .... είναι μερικοί από τους όρους που πρωταγωνιστούν σε αυτόν τον διαγωνισμό. Τα παιδιά της δημιουργίας σηκώνουν τα χέρια ψηλά δείχνοντας ότι γνωρίζουν τις υποχρεώσεις τους και διεκδικούν τα δικαιώματά τους.  Μόνο με τον σεβασμό  προς τον συν – άνθρωπο θα μπορέσουμε να αλλάξουμε όχι μόνο τον παραγματικό αλλά και τον ψηφιακό μας κόσμο.

Βασιλική – Άννα Μαρία – Γεωργία, Α3 Γενικού Λυκείου Μεσολογγίου – Παλαμαϊκής Σχολής

2024 1 12 19 5 56 page 0001