Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης

21 Μαρτίου, Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης. Η ομάδα Creating Utopias του 1ου Λυκείου Κω δημιούργησε ένα installation με χάρτινα καραβάκια γεμάτα ποίηση στο δέντρο πουimage0βρίσκεται στην πλατεία Κονίτσης. Το ειδικό αφιέρωμα ήταν στις γυναίκες ποιήτριες. Τα παιδιά

δημιούργησαν τα καραβάκια τους, στη συνέχεια έγραψαν στίχους από γυναίκες ποιήτριες που τους έκαναν εντύπωση και τέλος σαν ομάδα τα κρέμασαν στα κλαδιά του δέντρου.

Ακούσαμε κάποια από αυτά τα ποίηματα σε τραγούδια καθώς έχουν μελωποιηθεί, διαβάσαμε στίχους και ευχηθήκαμε στο μέλλον η ζωή μας να είναι όμορφη σαν ουτοπία, μια ουτοπία που θα γίνει αληθινή.

Ταυτόχρονα όμως η 21η Μαρτίου είναι ημέρα κατά image4των φυλετικών διακρίσεων. Τα χάρτινα καραβάκια της ποίησης ενέπνευσαν τους μαθητές κι έφτιαξαν καραβάκια- έργα τέχνης τα οποία κρεμάστηκαν στο δέντρο της αυλής του σχολείου. Καραβάκια αφιερωμένα στους πρόσφυγες που φεύγουν μακριά από τη γη, την πατρίδα, το σπίτι τους.

Καλοτάξιδα να είναι τα καραβάκια όλου του κόσμου. Ας φέρουν υγεία και ειρήνη σε όλο τον κόσμο.

Υ. Γ. Η ομάδα Creating Utopias έχει δημιουργηθεί στο πλαίσιο της ομάδας εργασίας για τη Βουλή των Εφήβων.

image7image9image5

Σχετικά με 1ο Γενικό Λύκειο Κω "Ιπποκράτειο"

1o “Ιπποκράτειο” Λύκειο Κω

Κατηγορίες: Γενικά. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.