Ερευνητικές Εργασίες 2012-2013, Β’ τετράμηνο

Ά Τάξη

Η κοινωνική βία. Αίτια, μορφές και τρόποι αντιμετώπισής της. (Καμπουρόπουλος Ιωάννης, Καρκαλάκης Δημήτριος)

Η ονοματολογία των οδών και των πλατειών της Καλαμπάκας. (Καραθάνος Αχιλλέας, Καραπέτσα Σοφία)

Ηλεκτρονικός οδηγός άσκησης και διατροφής (Δερεκενάρης Γρηγόρης, Καλκάνη Ασημένια)

Η ανεργία στη σύγχρονη κοινωνία (Αρδανιώτης Χρήστος, Δελιτζιάς Κων/νος) Συνεχίζεται από Α’ τετράμηνο. – Συνεχίζεται από Α’ τετράμηνο.

Οι τέχνες στις θρησκείες: Αρχιτεκτονική, ζωγραφική, γλυπτική (Γκούμπλιας Λάμπρος, Γάζου Ζησούλα) – Συνεχίζεται από Α’ τετράμηνο.

Τμήματα εργασιών 2013, Β’ Τετρ., Α’ Τάξη

Β’ Τάξη

Η δημιουργία μιας σχολικής εφημερίδας. (Δερεκενάρης Γρηγόρης, Καραθάνος Αχιλλέας)

Οι ξένες γλώσσες και η σημασία τους για την περιοχή μας. Ξεναγώντας τους συμμαθητές μας στα αξιοθέατα της περιοχής μας. (Μητρονάσιου Αρχοντία, Κράλλης Παναγιώτης) – Συνεχίζεται από Α’ τετράμηνο.

Περιδιαβαίνοντας τις γειτονιές της Ευρώπης του 19ου αιώνα με οδηγό ηλεκτρικά και μαγνητικά φαινόμενα. (Παππάς Βασίλης, Γκούμπλιας Λάμπρος) – Συνεχίζεται από Α’ τετράμηνο.

Η εξέλιξη στις σχέσεις των μαθητών στο σύγχρονο σχολείο. (Αρδανιώτης Χρήστος, Γάζου Ζησούλα) – Συνεχίζεται από Α’ τετράμηνο.

Η επίδραση της μουσικής στην προώθηση και ανάδειξη ανθρωπιστικών και κοινωνικών μηνυμάτων στον Δυτικοευρωπαϊκό Πολιτισμό, το 2ο μισό του 20ου αιώνα. (Καμπουρόπολος Γιάννης, Καραπέτσα Σοφία)

Ηλεκτρονικός οδηγός άσκησης και διατροφής.