Ο κόσμος του λογισμικού και εφαρμογές του σε επαγγέλματα της περιοχής της Καλαμπάκας.

Οι τελικές εργασίες των μαθητών:

Δείτε το στο slideshare.net

Μέσα από αυτή την ανάρτηση θα παρακολουθούμε την εξέλιξη της εργασίας και θα παρουσιαστούν τα αποτελέσματά της.

14/1/2013

Τελική επεξεργασία παρουσιάσεων: Διόρθωση εκφραστικών  και συντακτικών λαθών, βελτίωση αισθητικής, προσθήκη εφέ κίνησης, παρουσίαση στο τμήμα κ.α…

26/11/2012, 3/12/2012, 10/12/2012, 17/12/2012

Επεξεργασία υλικού, προετοιμασία παρουσιάσεων. Διεξαγωγή εκπαιδευτικών επισκέψεων.

19/11/2012

Ολοκλήρωση καταγραφής υλικού, Προετοιμασία για την επί τόπου έρευνα όπως δημιουργία ερωτηματολογίου, εύρεση επαγγελματιών που θα επισκεφτούμε σε ομάδες, τι πρέπει να προσέξουμε κατά τη διάρκεια τη επίσκεψης …….

12/11/2012

Συνέχιση της έρευνας στο διαδίκτυο, ολοκλήρωση της καταγραφής του υλικού, μελέτη και κατανόηση των πληροφοριών που συλλέχτηκαν.

29/10/2012

Έρευνα στο διαδίκτυο για λογισμικό των επαγγελμάτων που έχει αναλάβει ο καθένας. Καταγραφή των κυριότερων αποτελεσμάτων της έρευνας στον επεξεργαστή κειμένου (π.χ. word) ή στο λογισμικό παρουσίασης (π.χ. powerpoint). Προσοχή να καταγράφουμε τις διευθύνσεις (web addresses) από τι οποίες αντλούμε τις πληροφορίες. Μπορούμε να τις προσθέτουμε και στους σελιδοδείκτες.

Για την έρευνα σας μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και τις διευθύνσεις (πηγή http://eclass.sch.gr/modules/link/link.php ) :

Ας έχουμε υπόψη ότι πολλά λογισμικά (softwares) στηρίζονται στη σχέση εξυπηρετητής – πελάτης (server – client). Δηλαδή το λογισμικό (ή αλλιώς το πρόγραμμα) χωρίζεται σε δύο τμήματα, το τμήμα του εξυπηρετητή και το τμήμα του πελάτη. Το τμήμα του πελάτη επικοινωνεί με το τον εξυπηρετητή για να ζητήσει κάποια λειτουργία, όπως να πάρει δεδομένα για ένα πελάτη, να καταχωρήσει της αγορές ενός πελάτη και πολλά άλλα. Πολλοί πελάτες μπορούν να χρησιμοποιούν τον εξυπηρετητή ταυτόχρονα π.χ. σε ένα εμπορικό μαγαζί, οι υπολογιστές των ταμείων επικοινωνούν ταυτόχρονα με τον κεντρικό υπολογιστή για να πάρουν και να εμφανίσουν τις τιμές των προϊόντων που αγοράζουν οι πελάτες.

22/10/2012

Χωρισμός ομάδων, συμπλήρωση φακέλων, έρευνα στο διαδίκτυο.

15/10/2012: Πρώτη συνάντηση. Έγινε συζήτηση για το θέμα μέσα από την οποία προέκυψαν κάποιες κατηγορίες επαγγελμάτων με τις οποίες θα ασχοληθούμε και θα διερευνήσουμε ποιο λογισμικό χρησιμοποιούνε.

Κατηγορίες επαγγελμάτων:

Υγείας:Φαρμακοποιός, Καρδιολόγος, Μικροβιολόγος, Παθολόγος, Οδοντίατρος, Ωρυλά

ΜΠΡΟΒΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ, ΜΠΙΧΤΑΣ ΘΩΜΑΣ, ΖΥΓΟΛΑΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ, ΚΑΜΠΟΣΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ, ΠΕΤΑΡΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Υπηρεσιών: Χρηματιστηριακές συναλλαγές, Λογιστής,  Τουριστικό γραφείο, Ξενοδοχείο, Τράπεζες & Ψυχαγωγίας- Ενημέρωσης: Ραδιόφωνο, Εφημερίδα, Internet Cafe

ΠΑΠΟΥΛΙΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ, ΤΑΣΙΚΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ, ΦΛΕΤΣΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ, ΤΣΙΚΕΛΗΣ ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ

Τεχνικά: Ηλεκτρολόγος/μηχανολόγος αυτοκινήτων, Φωτογράφος, Τυπογράφος, Αρχιτέκτονας/πολιτικός μηχανικός

ΜΠΟΜΠΟΚΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ, ΜΕΛΛΙΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ, ΤΣΙΚΕΛΗΣ ΑΧΙΛΛΕΑΣ, ΧΡΥΣΙΚΟΥ ΑΣΠΑΣΙΑ

Δημόσιες Υπηρεσίες: ΚΕΠ, Δασαρχείο, Βιολογικός, ΜΜΜ, ΔΕΥΑΚ & Παραγωγής – Εμπορίας προϊόντων, Κατασκευαστικές εταιρίες: Βιοτεχνίες, SuperMarket, ξυλουργεία, κατασκευής εικόνω

ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ, ΜΠΑΡΜΠΑΡΟΥΣΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ,ΛΙΤΣΙΟΥ ΕΛΕΝΗ, ΜΕΚΡΑ ΜΑΡΙΑ

Επίσης έγινε διάκριση μεταξύ του λογισμικού γενικής χρήσης και του εξειδικευμένου λογισμικού (ή εξειδικευμένης εφαρμογής-προγράμματος) που χρειάζεται κάθε επαγγελματίας.

Στην επόμενη συνάντηση θα γίνει χωρισμός ομάδων.

Το τμήμα
1 ΖΥΓΟΛΑΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ B1