25η Νοεμβρίου – Διεθνής Ημέρα για την Εξάλειψη της Βίας κατά των Γυναικών

Η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ ανακήρυξε την 25η Νοεμβρίου ως Διεθνή Ημέρα για την Εξάλειψη της Βίας κατά των Γυναικών, για να αναδείξει ένα σημαντικό ζήτημα με παγκόσμια διάσταση που αγγίζει τον πυρήνα των θεμελιωδών ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Ειδικά, την περίοδο της πανδημίας, παρουσιάζεται ανησυχητική αύξηση περιστατικών βίας κατά των γυναικών και των κοριτσιών.

Με αφορμή τη συγκεκριμένη μέρα, οι μαθητές του Β2 του 1ου ΓΕΛ Κιλκίς, στο πλαίσιο του προγράμματος «Σχολεία -Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού κοινοβουλίου» εργάσθηκαν σε ομάδες, δημιούργησαν και συμπλήρωσαν, με την επίβλεψη της κ. Ριζάκη και με την χρήση ψηφιακού υλικού (crosswordlabs.com), σταυρόλεξα με σχετικό λεξιλόγιο, με στόχο να δημιουργηθούν ερεθίσματα γύρω από τον θεματικό άξονα των έμφυλων σχέσεων και των δικαιωμάτων των γυναικών.

Σας παραθέτουμε ένα δείγμα της εργασίας των παιδιών και σας καλούμε να το συμπληρώσετε.

25η Νοέμβρη   25η Νοέμβρη 2

Κατηγορίες: EPAS Info Point. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.