Erasmus+ KA1 “A European School for All Children”

Συμμετοχή των εκπαιδευτικών του σχολείου μας, Μητακίδου Αικατερίνης και Ναλμπαντίδου Καλλιόπης, στο πρόγραμμα Erasmus+ KA1 και παρακολούθηση δομημένου κύκλου μαθημάτων στην Βαρκελώνη της Ισπανίας με τίτλο “A European School for All Children” τον Οκτώβριο του 2021

Δείτε την ατζέντα και τις φωτογραφίες των 2 συναδέλφων μας που παρακολούθησαν το πενθήμερο μάθημα “A European School for All Children” στη Βαρκελώνη, Ισπανία Οκτώβριος 2021

Ημέρα 1 – Εισαγωγή στην τάξη χωρίς αποκλεισμούς
Εισαγωγή μαθήματος
Εισαγωγή στο μάθημα, το σχολείο και τις εξωτερικές δραστηριότητες της εβδομάδας.
Δραστηριότητες γνωριμίας της ομάδας.
Παρουσιάσεις των σχολείων των συμμετεχόντων.
Η τάξη χωρίς αποκλεισμούς
Συμπεριληπτική εκπαίδευση και σχολείο: μια επισκόπηση των διαφόρων διαφορών που μπορεί να υπάρχουν σε μια τάξη.

Ημέρα 2 – Ποικιλία και πολυπολιτισμικότητα
Κατανόηση και διαχείριση μιας πολυπολιτισμικής τάξης.
Η έννοια της «διαφορετικότητας» και οι αξίες που απαιτούνται για την κατανόηση και την αντιμετώπιση αυτής της διαφορετικότητας.
Τρόπος προσέγγισης των μαθητών για τις ιδέες των διακρίσεων και των μειονοτήτων, αυξάνοντας τη διαπολιτισμική τους συνείδηση.

3η μέρα – Ίσες ευκαιρίες

Πώς σεβόμαστε και να αξιοποιούμε όλες τις διαφορετικές ανάγκες και ικανότητες των μαθητών.
Εφαρμόζοντας την έννοια της ισότητας στο μάθημα, δίνοντας σε όλους την ευκαιρία να μάθουν και να πετύχουν, στο σχολείο και τη ζωή, ανεξάρτητα από τη συναισθηματική, σωματική και κοινωνική τους κατάσταση.

Ημέρα 4 – Σημασία των ΤΠΕ
Οι ΤΠΕ ως θετικός πόρος: πώς να εφαρμόσουμε εργαλεία ΤΠΕ προκειμένου να ευαισθητοποιήσουμε για τη διαφορετικότητα και να οικοδομήσουν ένα περιβάλλον μάθησης χωρίς αποκλεισμούς.

Δείτε το e-book που δημιουργήσαμε με το Book Creator

5η μέρα – Μελλοντικές σκέψεις
Το σχολείο για το μέλλον: μαθαίνουμε πώς να προωθούμε  διεθνή έργα συμπεριλαμβάνοντας την τάξη στις ευρωπαϊκές εκπαιδευτικές δραστηριότητες.
Συνεργατική εργασία.

Ημέρα αποφοίτησης

Κατηγορίες: Erasmus+ και etwinning projects, Νέα-Ανακοινώσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.