ΠΣΔ με τίτλο “Βιοποικιλότητα στον νομό ‘Εβρου”, σχ. έτους 2023-24

Την περίοδο Νοεμβρίου-Μαΐου 2024 πραγματοποιήθηκε πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης σχετικά με τη βιοποικιλότητα στο νομό Έβρου. Οι 19 μαθητές κατά τη διάρκεια υλοποίησης του προγράμματος διάβασαν ποικίλα κείμενα, σχετικά με τη βιοποικιλότητα, την ιστορία και την γεωγραφική σημασία της συγκεκριμένης περιοχής, στα σύνορα του ελληνικού κράτους. Μεγάλο μέρος του προγράμματος αφιερώθηκε σε συζήτηση και εκπόνηση ομαδικών και ατομικών εργασιών και παρουσιάσεων από πλευράς μαθητών. Παράλληλα, επισκεφθήκαμε το νομό Έβρου και συγκεκριμένα το Κέντρο Ενημέρωσης στο Δέλτα του Έβρου, το Εθνικό Πάρκο της Δαδιάς και το Μουσείο Μεταξιού στο Σουφλί.

Κατηγορίες: Σχολικές Δραστηριότητες - Διδακτικές επισκέψεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.