Ημέρα Πολυγλωσσίας 2022 και Δραστηριότητες σχετικές με τα Στερεότυπα στη συμπεριφορά των ανθρώπων

Συνεχίζοντας τις δράσεις, στο πλαίσιο του προγράμματος «Σχολεία για όλους/Schools for all», οι μαθητές του Β1 του 1ου ΓΕΛ Κιλκίς με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών, Χρ. Αραμπατζή και Α. Ριζάκη, με αφορμή μια σειρά ερωτοαπαντήσεων πάνω σε εικόνες της καθημερινότητας, προβληματίσθηκαν για τον τρόπο με τον οποίο καταλήγουμε σε συμπεράσματα και διατυπώνουμε κρίσεις για τους γύρω μας μ’ ένα στερεοτυπικό τρόπο, εφ’ όσον δεν έχουμε τις απαραίτητες πληροφορίες και δεν έχουμε οξύνει την κριτική μας σκέψη.

.jpg  9     3

Παράλληλα, έγιναν δράσεις για την Ημέρα Πολυγλωσσίας 2022, στόχος της οποίας είναι να προωθηθεί η γλωσσική και πολιτισμική πολυμορφία και η πολυγλωσσία. Με το τμήμα Β1, με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού, Χριστ. Βογιαντζή, δημιουργήθηκε ο εικονιζόμενος πίνακας με μικρές χαρακτηριστικές λέξεις στα Ελληνικά, τα Αλβανικά και Περσικά-Φαρσί (μητρικές γλώσσες 2 μαθητών του τμήματος), τα Αγγλικά, Γαλλικά και Γερμανικά, τα οποία διδάσκονται στο Σχολείο μας. Στην πορεία προστέθηκαν και μερικές λέξεις σε διαλέκτους γνώριμες στους μαθητές, όπως τα Ποντιακά και τα Βλάχικα. Έπειτα, δημιουργήθηκε ένα padlet-map με τις πόλεις γέννησης των μαθητών του Β1. Το project επεκτάθηκε με τα υπόλοιπα τμήματα της Β’ τάξης και τις πόλεις γέννησης και προέλευσης μαθητών και των γονέων, παππούδων/γιαγιάδων τους.

MotherlanguageSchools4all    MotherlanguageSchools4all1   MotherlanguageSchools4all2

Κατηγορίες: Schools for all/ Σχολεία για Όλους. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.