Προγράμματα-Δράσεις

Συμμετοχή στο Athens Science Festival

O μαθητής μας Παναγιώτης Τσότρος με την καθοδήγηση της Χημικού κας Σκατσά συμμετείχε με επιτυχία στο φετινό Athens Science Festival.

asf αφίσα ASF

Πρόγραμμα ανταλλαγής του 1ου ΓΕΛ Αργυρούπολης με το σχολείο SNGN του Nijmegen της Ολλανδίας (σε σύμπραξη με το 3ο ΓΕΛ Αργυρούπολης)

Για δεύτερη σχολική χρονιά το σχολείο μας συμμετείχε στο πρόγραμμα ανταλλαγής μαθητών Erasmus+ «Finding Your Voice» διάρκειας δέκα ημερών από 31/01 έως 09/02/2024. Αυτή τη φορά είχαμε την χαρά να κάνουμε σύμπραξη με το γειτονικό μας 3ο ΓΕΛ Αργυρούπολης. Η συντονίστρια χώρα, Ολλανδία, υποδέχθηκε μαθητές και καθηγητές από Ελλάδα, Ιταλία, Ισπανία, Εσθονία και Τουρκία προσφέροντας ένα άρτια οργανωμένο και στοχευμένο πρόγραμμα σε όλους τους συμμετέχοντες. Στη πόλη Njimegen μαθητές από διάφορα σημεία της Ευρώπης φιλοξενήθηκαν από τις οικογένειες υποδοχής, παρακολούθησαν ένα ειδικά διαμορφωμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα και επισκέφτηκαν το γραφικό χωριό Zaanse Schans καθώς και την εντυπωσιακή πόλη του Amsterdam. Οι μαθητές μας αντάλλαξαν πολιτιστικά στοιχεία με άλλους λαούς, ενεργοποιήθηκαν ως πολίτες συζητώντας επίκαιρα ευρωπαϊκά θέματα, ανέπτυξαν συμπεριφορές σεβασμού και συμπερίληψης και τέλος ταυτίστηκαν με την ευρωπαϊκή ταυτότητα. Πράγματι ήταν μία μοναδική εμπειρία! Με χαρά και ανyπομονησία περιμένουμε και εμείς με τη σειρά μας να ανταποδώσουμε την φιλοξενία στους Oλλανδούς μαθητές και καθηγητές που θα μας επισκεφτούν από 13/03 έως 22/03/2024.
Συντονίστρια του προγράμματος: η κ. Στέλλα Παπαμονιώδη, καθηγήτρια Αγγλικών.

H3 H4 H5 H6 H7 Ν1 Ν2

Συμμετοχή στο 8ο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο στη Ρώμη

Το σχολείο μας φέτος συμμετείχε για πρώτη φορά σε ευρωπαϊκό μαθητικό συνέδριο. Συγκεκριμένα, έλαβε μέρος στο 8ο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο που πραγματοποιήθηκε στη Ρώμη και διοργανώθηκε από το Ελληνικό Ίδρυμα Πολιτισμού από 26/11/23 έως 1/12/23. Στο συνέδριο συμμετείχαν 22 μαθητές από το 1ο ΓΕΛ Αργυρούπολης, οι οποίοι παρουσίασαν δρώμενο με θέμα: “Η καθημερινή ζωή στην Αθήνα του Περικλή”.
AFISA_ROMA_8o

Ρώμη 1

Ρώμη 2

Ρώμη 3

Ρώμη 4

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Cern και στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στο Στρασβούργο

Το σχολείο μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο Ερευνών CERN στην Ελβετία, σε συνδυασμό με επίσκεψη στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στο Στρασβούργο, από 29 Ιανουαρίου έως 1 Φεβρουαρίου 2024. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά το Ευρωπαϊκό Κέντρο Πυρηνικών Ερευνών, το CERN,του οποίου τα επιτεύγματα βρίσκουν πολλές εφαρμογές στην καθημερινή μας ζωή. Συγχρόνως, ως μελλοντικοί Ευρωπαίοι πολίτες, είχαν την εμπειρία της επίσκεψης στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στο Στρασβούργο και της ενημέρωσης σχετικά με τη λειτουργία των ευρωπαϊκών θεσμών.

20240130 110659
IMG ceb7736daef6cf6fde8119ad793f9223 V