Ψηφιακή Μέριμνα

Ανακοινώθηκε από το Υπουργείο Παιδείας ότι την Πέμπτη 1ο Ιουνίου, ξεκινά η υποβολή αιτήσεων Β΄κύκλου για την επιχορήγηση των δικαιούχων μαθητών 200 ευρώ για τη αγορά tablet, laptop, ή desktop. Tο πρόγραμμα «Ψηφιακή Μέριμνα» εξασφαλίζει επιταγή (voucher) αξίας 200 ευρώ για κάθε μαθητή, σπουδαστή και φοιτητή, που εμπίπτει σε συγκεκριμένα εισοδηματικά και κοινωνικά κριτήρια, για την αγορά τεχνολογικού εξοπλισμού (tablet, laptop, desktop) και πρόγραμμα εντάσσεται στο Εθνικό Σχέδιο Ανάκαμψης με στόχο τον περαιτέρω ψηφιακό μετασχηματισμό της εκπαίδευσης, την ενίσχυση των ψηφιακών δεξιοτήτων της εκπαιδευτικής κοινότητας και την επίτευξη ενός συμπεριληπτικού ψηφιακού εκπαιδευτικού μοντέλου. Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ.