Προκαταρκτικές εξετάσεις για Στρατιωτικές Σχολές, Αστυνομίας, Πυροσβεστικού και Λιμενικού Σώματος

Από το Υπουργείο Παιδείας ανακοινώθηκε ότι, οι φετινοί μαθητές της Β’ Λυκείου που του χρόνου θα συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις και θα είναι υποψήφιοι για τις Σχολές  Στρατιωτικές,  Αστυνομίας, Πυροσβεστικού  και Λιμενικού Σώματος, τις  προκαταρκτικές εξετάσεις δεν θα τις δώσουν τον Ιούνιο του 2022, αλλά ένα χρόνο πριν το  ερχόμενο Φθινόπωρο 2021. Όσον αφορά τις ακριβείς ημερομηνίες διεξαγωγής των ΠΚΕ των παραπάνω υποψηφίων καθώς και τις λοιπές λεπτομέρειες, θα καθορισθούν με τις σχετικές προκηρύξεις των αρμόδιων υπουργείων (δηλ. του υπουργείου Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής, υπουργείου Εθνικής Άμυνας και το υπουργείου Προστασίας του Πολίτη).

Τονίζουμε ότι για τους φετινούς υποψήφιους θα ισχύσει ότι ίσχυε μέχρι σήμερα, δηλαδή θα λάβουν μέρος στις εξετάσεις αυτές αμέσως μετά τις πανελλήνιες σύμφωνα με το πρόγραμμα κάθε σχολής.